Co dělat když: Nevím, jak financovat svůj projekt

Už se vám někdy stalo, že jste měli v hlavě skvělý nápad, ale zavrhli jste jej při položení otázky, kde na to vzít peníze? Financování své myšlenky, projektu, startupu, firmy, říkejme tomu, jak chcete, je zkrátka jednou z nejpodstatnějších věcí, a to nejen při samotných začátcích. A zároveň vypadá jako jedna z těch nejsložitějších, ale nemusí tomu tak vždy být.

Půjčky dobře promyslete

Jaké máte vlastně možnosti financování projektů, chcete-li začít podnikat nebo expandovat? První, co vás napadne, jsou určitě vlastní zdroje. Ty ale bývají často omezené a v mnoha případech i nedostatečné.

Dále si můžete půjčit od rodiny či kamaráda, ale v případě neúspěchu (ale občas vlastně i úspěchu), riskujete nejen peníze, ale i rodinné vztahy a přátelství, a vězte, že takové riziko za žádný byznys nestojí.

Určitě také každého napadne zvážit půjčku od některé z bankovních institucí nebo jiných společností, které poskytují půjčky. Zde ale velmi často narazíte nejen na nevýhodné úroky, dlouhá léta splácení, ale především podmínku ručení vlastním majetkem – a zde je míra rizika opět velmi vysoká.

Investor jako výhodná volba

Nabízí se však i varianta, která s sebou nese nejvíce pozitiv, což je možnost financování projektu soukromým kapitálem, a to jak prostřednictvím crowdfundingu nebo přímým vstupem investora do vašeho projektu. Kromě požadovaných peněz můžete jako přidanou hodnotu získat aktivního investora, který vám dokáže pomoci v těch oblastech, ve kterých nemáte dostatečné zkušenosti, například řízení samotné firmy, marketing nebo obchodní vztahy. Nevýhodou je, že se ve prospěch investora vzdáte dohodnutého podílu na vašem projektu.

Jak se na takového investora připravit, co od vás bude požadovat a jak zvýšit úspěšnost vstupu investora do mého projektu? Na tyto otázky se podíváme v dalším článku.

A ještě jedna důležitá rada na závěr – finance od investora mají stejnou hodnotu jako vaše vydělané peníze, proto k investici přistupujte vždy tak, jako byste si projekt financovali sami.

TĚMTO PROJEKTŮM JSME POMOHLI VYRŮST

Autor: 
Jakub Kočí, Busyman.cz