O nás

Busyman.cz, byl založen Filipem Majorem v roce 2010. Tehdy se na našem trhu problematika startupů jen velmi zřídka diskutovala a tak to byl krok trochu do neznáma. Nikým se neinspiroval, jen reflektoval poptávku, která v tu dobu neměla nikde místo, kde by se centralizovala a přehledným a bezpečným způsobem mohla vznikat jakýkoliv interakce začínajících podnikatelů a investorů.

Dnes uplynulo již téměř osm let a doba hodně pokročila kupředu, stejně tak i infrastruktura, která se snaží plnit podobné poslání, jako je to naše. Dnes již existuje řada inkubátorů, coworkingových center, podpůrných fondů, crowdfundingu, ale… Jedna věc tomu celému ale chybí, a tou je skutečná a dlouhodobá osobní vazba mezi autorem projektu a jeho podporovatelelm. Proto se stále držíme stejné myšlenky jako na počátku a to je, že úspěch je především o lidech, o jejich osobnosti a dovednostech a nasazení. To platí nejen pro startupisty, ale i pro investory/parťáky, se kterými je propujujeme.

Vize do budoucna

Častokrát slýcháme, že budoucnost světa patří robotům a umělé inteligenci, která ohrozí práci milionů lidí na naší planetě a přinese do naší společnosti mnoho změn. Tento scénář je realistický a je nutné na nej být připraven. Máme ale také jednu dobrou zprávu, je to vlastně naše prvotní myšlenka, na které je Busyman postaven: unikátní lidská myšlenka, která intuicí vznikla v mysli autora převratného projektu bude mít v budoucnu tu největší hodnotu. Ano, roboti nám ji pomohou realizovat mnohem efektivněji, ale pevně věříme, že hodnota myšlenky bude v dohledné době na prvním místě.

Naší dlouhodobou vizí je vytvářet digitální infrastrukturu pro autory projektů a naše investory, která jim umožní mnohem efektivnější a bezpešnější propojení mezi převratnou myšlenkou a potřebnými zdroji pro její realizaci. Představte si intuitivní prostředí, které umožní autorům chránit své nápady, získat potřebné finanční zdroje ale zejména nenahraditelné zkušenosti profesionálních investorů. Na druhé straně, investoři mohou jednoduše investovat do nápadu v jakékoliv části naší planety, sledovat vývoj jejich investice a své investice obchodovat. To je Busyman 2.0.

Tým Busyman

 • Major
  Filip
  Zakladatel / Partner
  K čemu jsou peníze? Úspěšný člověk je pro mě ten, co ráno vstane, večer jde spát a mezitím dělá, co chce.

  Před téměř 8 lety jsem podstoupil svoji první pracovní zkušenost, díky které jsem si uvědomil, že bych raději svoji profesní budoucnost trávil něčím, co mě bude opravdu naplňovat a co mi bude umožňovat žít svobodně. Proto jsem se rozhodl začít podnikat a z řady myšlenek, které mě tehdy napadly, jsem vybral jednu- Busyman. Věřil jsem totiž, že lidí, které mají podobné uvažování a potřeby, je více, a že tak mohu díky této platformě i jim umožnit žít životem, který si přejí.

  Dnes se soustřeďuji na to, co mě baví opravdu nejvíc a to je strategie kolem projektu Busyman jako takového a servis Busyman Clubu.

  Baví mě jednání s inspirativními lidmi, kteří pravidelně navštěvují naši kancelář, baví mě společně s týmem vymýšlet nové věci a těšit se z úspěchů našich klientů.

 • Brody
  Jan
  Partner
  K úspěchu v podnikání jsou zapotřebí dvě veci: správná myšlenka a vytrvalost. Ten kdo vytrvá, i když je vše ztraceno, vyhrává.

  Busyman je platforma, která pomáhá lidem být svobodnými a nezávislími. To přesně jsem hledal i já. Po více než deseti letech v roli zaměstance jsem měl chuť dělat věci po svém, pomáhat vytvářet něco co má smysl. Je neuvěřitelně inspirující poslouchat lidi, kteří za námi přicházejí s jejich vlatními nápady a myšlenkami. Pomáháme jim je formovat a realizovat. Vytváříme tak spolu s nimi naši společnou budoucnost, a to je co mě nejvíc baví. Je fascinující vidět pouhou myšlenku jak se v čase zhmotní do reality. Když je myšlenka navíc ještě pozitivní, tak není víc co si přát.

 • Kočí
  Jakub
  Partner
  Až se Vám jednou v hlavě promítne celý Váš život, tak ať je na co koukat!

  Úspěchu se vždy snažím docílit s pokorou a cílevědomostí. Baví mě finanční management a rozvoj nových věcí, ve světe podnikání a investování se pohybuji více jak 10 let. Po úspěšném exitu z částečně rodinného projektu jsem stál před velmi zásadní otázkou kam dál. Příležitost stát se ptnerem Busymana spolu s Michalem, byla velmi zlomová, jelikož se nám otevřely zcela nové příležitosti. Díky Busymanovi mohu své zkušenosti zúročit a věnovat energii tam, kde to má smysl.

 • Folk
  Michal
  Partner
  The only easy day was yesterday.

  Od dětství rád buduji a tvořím nepřeberné množství věcí a na základě svých zkušeností věřím v disciplínu a tvrdou práci. Svou dosavadní pracovní kariéru, jsem zasvětil stavařině. Vybudovat s kolegy z ničeho, něco, co tu bude desítky let, je skvělý pocit. A tady je paralela s Busymanem a za mě i jeden z hlavních důvodů, proč jsme s Jakubem do Busymana vstoupili. Pomoci vytvořit z pouhé myšlenky, reálný fungující projekt, je k nezaplacení. Hlavně když kolem sebe vidíte fungující tým lidí, kteří si jdou za svým cílem, i přes všechny starosti všedních dní.

 • Domitra
  Jakub
  Executive Director
  What we do in life, echoes in eternity.

  Vždy jsem v životě chtěl dělat věci tak trochu po svém, ale nikdy sám. Volnost a seberealizace jsou pro mne velmi důležité. V rámci Busymana mám na starosti komunikaci a přípravu projektů pro investory, vnitřní koordinaci a reprezetování Busymana  na konferencích. Pokud tedy zvažujete zkusit se svým projektem oslovit investory, s velkou pravděpodobností budete jednat právě se mnou. Pracoval jsem v oblasti strojírenství ale i financí, přičemž zkušenosti z obou těchto oborů kombinuji a uplatňuji v oblasti startupů.

 • Zvěřina
  Martin
  Advisor
  Dobrý nápad nestačí, důležitá je správná realizace.

  Přesto že jsem vzděláním technik - strojař, působím celý život v obchodě a mé technické vzdělání a zvídavost mi napomáhá věcem lépe porozumět ze všech stran. Jak v profesním, tak soukromém životě uplatňuji zdravý selský rozum, který upřednostňuji nad pouhou formou, což se mi zatím vždy vyplatilo. Při spolupráci s platformou busyman.cz mne nejvíce baví seznamovat se s lidmi kteří přináší technologické inovace a někdy i převratné vynálezy. Od geniálního nápadu k úspěšnému byznysu je velmi dlouhá cesta. V busyman.cz Vám pomáháme dojít úspěšně do cíle.Časté dotazy

Autor

Jak vkládat projekty a co by měly obsahovat?

Podnikatelské záměry se vkládají skrze formulář umístěný pod odkazem "vložit nápad" na úvodní obrazovce. Doporučujeme vkládat projekt, který má zpracovaný podnikatelský plán, má jasnou výši investice a nabídku pro investora. Text, který vkládáte do formuláře je vaší vizitkou, proto dbejte na stylistiku, jazyk a gramatiku. V první fázi vyplníte základní informace a potvrdíte vložení Vašeho záměru. Na základě těchto dat Vás budeme kontaktovat a domluvíme se na dalším postupu, kterým bývý zpravidla osobní schůzka.

Proč bych měl/a využít poradenství?

Profesionalita a připravenost Vašeho projektu je to nejdůležitější. Abyste měli maximální šance oslovit investora, znamená to vědět přesně to, co bude chtít investor slyšet a jak mu správně na jeho dotazy odpovídat. V rámci přípravy Vašeho projektu se Vás snažíme na tyto klíčové otázky připravit. Nebojte se proto pomoci od expertů, kteří Vám pomohou zpracovat podnikatelský plán, prezentaci pro investory, ale i perfektně připraví na úskalí jednání s potenciálními investory.

Za co se platí provize?

Na začátku bychom si měli říci, že provize je cena za služby Busyman.cz konkrétně za reálně přivedenou investici do projektu, ať se již jedná o příplatek k základnímu kapitálu, půjčky do podnikání či jinou formu investice. Provize funguje formou jednorázového "success fee" a dělí se na dvě rovnocenné poloviny, kdy jednu platí investor po oznámení vstupu do projektu, druhou autor po obdržení prostředků od investora. V praxi, pokud autor nemá prostředky k uhrazení své poloviny succes fee, může o ní navýšit požadovanou výši investice. To je ovšem na domluvě mezi autorem a investorem. Výše provize je progresivně závislá na výši investice.

Jaký je obecný postup realizace projektu?

Po vložení podnikatelského záměru či nápadu Vás budeme kontaktovat a domluvíme se na osobní schůzce. Na ní s Vámi projdeme koncepci Vašeho záměru, abychom si udělali představu, zda je pro investory zajímavý a zda obsahuje alespoň základní podklady a materiály. Pokud ano, vytvoříme Vám profil, kde budete moct elektronicky vyplnit veškeré potřebné informace. Z těchto podkladů se vytvoří tzv teaser, na jehož formu jsou naši investoři zvyklí a jejím primárním cílem je stručně a jasně předat základní parametry investorovi tak, aby se na základě nich mohl rozhodnout, a zda má zájem o osobní schůzku. Teaser je neveřejný dokument, ke kterému mají přístup pouze naši členové Busyman clubu. Ostatní investoři vidí pouze první obecné základní informace. Váš projekt bude zalistován v databázi po dobu 12 měsíců, během kterých se na něj investoři mohou přihlásit a kdy my projekt při různých příležitostech aktivně komunikujeme potencionálním investorům. V případě zájmu ze strany investora o Váš projekt, Vás s ním posadíme k jednomu stolu, kde se s ním seznámíte a proberete veškeré aspekty Vašeho podnikatelského záměru.

Je nalezení investora zaručeno?

Jestiže se bavíme o investici do právě vznikající či mladé firmy, potažmo startupu, jedná se vždy o rizikovou investici. Z podstaty věci tedy nelze garantovat nalezení vhodného partnera pro Váš záměr, nicméně vynasnažíme se o to. Máme za sebou již desítky realizací a řadu let zkušeností, což potenciál nalezení investora pro Váš záměr navyšuje.

Co když si naleznu investora sám?

Pokud si v průběhu spolupráce s námi prokazatelně naleznete investora sami bez našeho přičinění (investor není v naší databázi či se o projektu nedozvěděl jinou cestou od nás), nejste nijak vázaní. Rámcová smlouva s námi neobsahuje „exkluzivitu“, projekt je vždy Váš. Potenciální partnery můžete hledat kdekoliv, kde uznáte vy sami za vhodné a efektivní.

Lze můj projekt po zalistování upravovat?

Mladé projekty se velmi často dynamicky vyvíjejí a my si toho jsme vědomi. Čas od času, v případě podstatných úprav které mohou pozitivně ovlivnit nalezení investora, lze Váš projekt aktualizovat, o čemž budou všichni investoři obeznámeni.

Podepisuje se s Vámi NDA (smlouva o mlčenlivosti)?

Pokud autor vyžaduje podpis NDA, nejsme bohužel schopni s projektem z podstaty věci pracovat. Toto individuální NDA bychom museli přenášet na každého investora, což není reálné. Samozřejmě si velmi dobře uvědomujeme důležitost ochrany know-how a byznys plánu a proto v rámci naší práce máme nastaveny bariéry ochrany tak, aby nedošlo ke zneužití projektu. Na webu je tak vidět pouze obecný popis bez loga či konkrétního kontaktu. Pokud investoři chtějí vědět o projektu více, podepisují s námi rámcovou smlouvu, která zahrnuje i mlčenlivost ještě předtím, než jim poskytneme teaser a bližší informace. Přístup k teaserům na online bázi mají pouze členové Busyman clubu.

Je mou poptávaná částka a podílová nabídka vždy fixně daná pro investora?

Vždy je důležité tzv. „něco vykopnout“, čili měli byste mít představu o tom, co od investora očekáváte a co mu za to nabízíte. Investoři jsou různí a zažili jsme situace, kdy jeden investor po osobním jednání řekl, že chce vyšší podíl než nabízený a další s nabídkou autorů neměl problém a přistoupil na ni. Vždy musíte mít ovšem připravenu argumentaci, proč je Vaše nabídka právě taková.

Jak Busyman chrání svěřené projekty?

Prvním krokem je rámcová smlouva, kterou si podepisujeme s Vámi i investorem. Na webu Busyman.cz se zveřejňuje jen krátký obecný popis, který neobsahuje logo ani konkrétní informace. Tento úvod si vždy odsouhlasujeme s autorem. Teaser jako takový je neveřejný dokument, který již obsahuje podrobnější informace. Nevyvěšujeme byznys plány, nápady a záměry veřejně. K teaserům mají přístup pouze členové našeho Busyman clubu, se kterými máme podepsány smlouvy a mlčenlivosti. Pokud se nám příhlásí nový investor, kterého neznáme, teaser mu poskyteneme až po podpisu rámcové smlouvy.

Investor

Za co se platí provize?

Na začátku bychom si měli říci, že provize je cena za služby Busyman.cz konkrétně za reálně přivedenou investici do projektu, ať se již jedná o příplatek k základnímu kapitálu, půjčky do podnikání či jinou formu investice. Provize funguje formou jednorázového "success fee" a dělí se na dvě rovnocenné poloviny, kdy jednu platí investor po oznámení vstupu do projektu, druhou autor po obdržení prostředků od investora. V praxi, pokud autor nemá prostředky k uhrazení své poloviny succes fee, může o ní navýšit požadovanou výši investice. To je ovšem na domluvě mezi autorem a investorem. Výše provize je progresivně závislá na výši investice.

Co je Busyman day a podmínky účasti?

Busyman day pořádáme jednou za cca měsíc a půl a projekty, které se mohou zúčastnit, nyní individuálně vybíráme. Cílem je, aby u prezentací byli i potenciálně vhodní investoři pro Váš záměr.

Jaké zdroje vyhledávání projektů Busyman využívá?

V současné době je Busyman ve fázi, kdy nám projekty chodí samy. Nicméně průběžně spolupracujeme s různými coworky, inkubátory či startupovými a podnikatelskými médii.

Kolik projektů ročně na Busyman přijde vs s kolika z nich se následně spolupracuje?

Ročně nám projde rukama okolo tří set projektů, ze kterých vybíráme ty nejzajímavější, se kterými dále pracujeme a zalistováváme do naší databáze, kde jsou Vám k dispozici. Tento výběr se pohybuje většinou okolo 60 projektů za rok.

Jaká je průměrná požadovaná investice a za jaký podíl?

Průměrná požadovaná výše investice je odvislá od konkrétního projektu. Za poslední dva roky došlo k poměrně významnému posunu na trhu, kdy se sektáváme s projekty, které jsou již v pokročilejší fázi a požadují vyšší investice. Na druhou stranu jsou většinou otevřeni složení investice od více investorů. I k tomuto slouží právě náš Busyman club, kde investoři mezi sebou tyto projekty probírají a vstupují následně společně. Průměrná investice je nyní v řádech vyšších statisíců až nižších jednotek miliónů korun.

Je poptávaná částka a podílová nabídka vždy fixně daná?

Vždy se snažíme autorům poradit či je nasměrovat aby tzv. „něco vykopli“ a bylo z čeho vycházet. Konkrétní podmínky se ladí až v průběhu osobních jednání a v nadpoloviční většině případů lze o výši podílů či investice jednat.

Co se děje v případě, kdy je potřeba navýšit investici?

V případě, že současný investor již nemá kapacitu, snažíme se nalézt vhodného investora pro podporu projektu, či zvážíme sami aktivní vstup.

Jak se mohu stát členem Busyman clubu?

Stát se členem Busyman clubu je poměrně snadné. Vyplňte nám registrační formulář či nás kontaktujte na info@busyman.cz. Domluvíme se s Vámi na osobní schůzce, kde probereme veškeré náležitosti a výhody, které Vám členství poskytuje. Osobní schůzka je pro nás důležitá a jejím cílem je, abychom si udělali co nejpřesnější představu o tom, jaký typ projektů je pro Vás nejvhodnější a co bychom pro Vás měli vyhledávat na míru. Velmi často se nám stává, že investor přijdes s představou o svých investicích a po prodiskutování možností jsme většinou schopni mu nabídnout další zajímavé projekty právě pro něj.