10 sankcemi nejvíce zasažených firem

Ruské, evropské i americké sankce ublížily také velkým nadnárodním firmám, pro které je ruský trh významný. Seznamu 10 nejzasaženějších západních firem na ruském trhu vévodí McDonald's a Coca-Cola. V žebříčku je také řada automobilek.

Známé značky se potýkají s problémy v Rusku. Jejich výrobky se tam špatně prodávají, a firmy dokonce musí zavírat i pobočky. Společnosti se také od začátku roku dívají, jak se propadají ceny jejich akcií.

Situace se pro řadu firem výrazně zhoršila po zavedení sankcí. Ruská vláda totiž v reakci na sankce Západu uvalila dovozní embargo na potraviny ze zemí EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska.

Mezi nejzasaženější západní společnosti patří podle CNN Money restaurační řetězce, výrobci potravin i automobilky. Podívejte se na žebříček:

1. McDonald's

Ruské úřady a regulační orgány se na tento známý řetězec s rychlým občerstvením čím dál více zaměřují. Tento týden nechali úředníci zavřít několik populárních poboček McDonald's v Moskvě. Státní média to vysvětlují tím, že ruská potravinová inspekce chce prodejny zkontrolovat a prověřit.

Řetězec Wendy's pro změnu musel z Ruska odejít úplně. Americký restaurační řetězec nabízející hamburgery byl v Rusku od roku 2011 a nyní skončil kvůli změně vedení u svého lokálního partnera Wenrus.

2. Coca-Cola

Nápojový gigant tento týden oznámil své čtvrtletní výsledky, které ukázaly, že v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině se jeho tržby propadly o pět procent. Coca-Cola to vysvětluje ekonomickou nestabilitou v regionu. Celosvětově firma zaznamenala nárůst prodejů o 3 procenta.

3. Carlsberg

Dánský pivovar už teď říká, že jeho roční výsledky budou horší, než předpokládal. Může za to nižší ruská poptávka. Podle firmy prodeje za letošní první pololetí klesly o sedm procent kvůli nejistému ekonomickému prostředí. Carlsberg je přitom nejoblíbenějším pivem v Rusku. Akcie společnosti spadly od začátku roku o 15 procent.

Separatisté tvrdí, že obklíčili tisíce vojáků. Ukrajinci zatím pořádají vojenskou přehlídku - čtěte ZDE

4. Adidas

Na konci července oznámila německá firma vyrábějící sportovní zboží, že zavírá některé své pobočky v Rusku, a odvolala plány na širší expanzi po ruském trhu. Adidas říká, že napětí v regionu snížilo poptávku a propad rublu výrazně poškodil zisky. Adidas snížil odhad předpokládaného příjmu za rok 2014 o 20 až 30 procent, částečně právě i kvůli Rusku.

5. Volkswagen

Prodeje německé automobilky se v Rusku snížily o osm procent za prvních šest měsíců tohoto roku. Firma z toho viní politické napětí, které převládá v regionu. Akcie Volkswagenu se od začátku roku propadly o 13 procent.

6. Ford

Americká automobilka Ford rovněž tratí kvůli horším prodejům a slabému rublu.

7. Renault

Další automobilka už upozornila své investory na oslabený ruský trh. Pro francouzský Renault je Rusko třetím nejsilnějším partnerem, co se týče prodejů.

8. British Petroleum

Britská energetická společnost vlastní velký podíl v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Obě firmy citelně zasáhly americké sankce. Investoři se rovněž bojí o další energetické firmy – například Total nebo Exxon Mobil.

9. Société Générale

Zisky ruské pobočky francouzské banky Société Générale spadly ve druhém čtvrtletí o 36 procent.

10. Danone

Francouzský potravinový výrobce řekl, že výsledky za první půlrok byly ovlivněny oslabujícím rublem. Kvůli silné inflaci prý byla společnost nucena zvýšit své ceny.