Úprk českých firem do daňových rájů je čím dál častější

Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 3,43 % z 366 500 firem registrovaných v Česku. Největší absolutní přírůstek v loňském roce zaznamenaly Kypr, USA a Seychely, z relativního pohledu byl největší zájem o Bermudské ostrovy, Belize a Seychely. Počet firem s vlastníkem z Nizozemska a Lucemburska klesá. Analýzu zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA).

Loňský rok se nesl v duchu pokračujícího zájmu podnikatelů o daňovou optimalizaci a zajištění anonymního vlastnictví prostřednictvím zahraničních firem.
"Mezi evropskými, takzvanými onshore destinacemi jednoznačně vítězí Kypr (199 nových, meziročně +11,7 %), v případě offshore destinací se největší oblibě těší Seychely (98 nových, meziročně 23,7 %)," komentuje statistiku analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.

Ve srovnání s předchozími lety zaznamenala ČEKIA zvýšený zájem o tzv. offshore destinace, které se zpravidla využívají k zajištění anonymity, což s velkou pravděpodobností souvisí s nejasnou budoucností anonymních akcií v Česku.

Nejjednodušším způsobem zajištění vysokého stupně anonymity vlastníka bylo využití listinných akcií na doručitele. Tato možnost však padne 1. 1. 2014 s plánovanou změnou Zákona o obchodních korporacích. Informace o vlastnících tak budou evidovány (jak přesně není zatím známo), což nemusí řadě vlastníků vyhovovat.

"V České republice je tlak na poskytování detailních informací obrovský. Zjistit zdarma na internetu kdo vlastní danou společnost, jakou má společnost hodnotu a jaký tvoří zisk je otázkou minut. Stejně dostupná je informace o bydlišti vlastníka. Tento stav není běžný v EU ani ve světě," upozorňuje Michal Friedberger, obchodní ředitel společnosti Akont.

Požadavek na zajištění anonymity z důvodu ochrany vlastního soukromí a ekonomických dat je podle Michala Friedbergera podstatně častější, než snaha optimalizovat daně.

Největší anonymitu nabízejí Seychely

Z trojice zemí Kypr, USA a Seychely poskytuje nejvíce informací kyperský obchodní rejstřík. Evidovány jsou výkazy, informace o akcionářích i společnících. Informace lze však získat pouze při osobní návštěvě úřadu. Specifická je situace v USA, každý stát má vlastní pravidla.

Obecně však lze shrnout, že veřejné jsou informace o jednatelích, ale vlastníci společnosti zůstávají anonymní. Maximální ochranu soukromí zajišťují Seychely. Obchodní rejstřík obsahuje pouze jméno společnosti, IČ, datum založení a její stanovy.

V praxi tak lze pouze ověřit, jestli daná společnost existuje. Seychelskou společnost však lze jen velmi omezeně využít k daňovému plánování

Nejoblíbenější je stále Nizozemsko

K nejoblíbenějším daňovým rájům dlouhodobě patří evropské destinace – Nizozemsko, s velkým odstupem následované Kyprem a Lucemburskem.

Zatímco obliba Kypru od roku 2006 kontinuálně roste (z 663 v roce 2006 na 1 904 v roce 2012, tj. přírůstek o 187 %), počet společností ovládaných z Nizozemska a Lucemburska v posledních letech klesá.

"Počet českých firem s vlastníkem z Nizozemska je aktuálně nejnižší za poslední čtyři roky," upozornila Petra Štěpánová.

Nizozemsko jako daňový ráj už je drahé, "české" firmy se z něj stahují. A stěhují se na Kypr - čtěte ZDE

Z relativního pohledu v průběhu roku 2012, hlavně díky nižší srovnávací základně, nejvíce posílily Bermudské ostrovy (+40 %), Belize (25,5 %) a Seychely (23,7 %).

Autor: 
Karel Tinl, iHned.cz