V České republice je 170 miliard na investování

Češi bohatnou a mají větší zásoby peněz, které by mohli investovat. Analýza banky ČSOB na našem trhu z tohoto týdne ukazuje, že během letošního roku by mělo být v České republice 17 000 multimilionářů. Pod multimilionáři se přitom skrývají lidé, kteří mají k dispozici více než deset milionů korun, které mohou investovat. Jednoduchou násobilkou se tedy dostáváme k číslu 170 miliard, které by Češi mohli proinvestovat.

O jaké lidi se jedná? Podle vyjádření banky "počet osob s majetkem k investování vyšším než 10 mil. Kč

poroste v Česku během let 2010 až 2013 ročním tempem zhruba 4,4 % (vyplývá to z analýzy Gemini World Wealth Report, McKinsey Report a interních průzkumů). Nejrychleji rostoucí skupinou pak budou top manažeři, jejichž počet by se měl ročně zvyšovat zhruba o 20 %." Ovšem analýza dokládá, že bohatých manažerů je zatím v Česku méně než jiných multimilionářů.

Proto jejich vysoké roční navýšení o 20% vychází z malého počtu těchto boháčů. Mezi multimilionáři tvoří největší skupinu majitelné společností (zhruba 35% a osoby samostatně výdělečně činné (zhruba 24 %). Důvody proč počet multimilionářů se analýza nezaobírala. Busyman.cz zde vidí další příležitosti pro chytré podnikatelské nápady. Peněz je v Česku evidentně dostatek.