VÍTE, JAK OCHRÁNIT SVŮJ STARTUP?

Zkoušeli jste někdy ochránit váš nápad nebo know-how u příslušného Úřadu pro průmyslové vlastnictví? My ano. Možná jsme měli smůlu, ale patentové řízení na technologické know-how, které jsme s kolegou chtěli zabezpečit, a věřili, že vše zvládneme za pár měsíců, se nakonec táhlo tři roky. Stálo nás to hodně peněz, energie a dokonce jsme v průběhu museli i vyměnit našeho poradce, a to se jednalo o patent pouze pro Českou republiku.

Další úskalí tohoto procesu také je, že se schválený patent objeví v evropské databázi patentového úřadu Evropské Unie. Pokud tedy nevynaložíte ještě více peněz na ochranu svého nápadu ve více zemích světa, tak je vám vlastně vaše ochrana k ničemu, protože si ji může kdokoliv ze zahraničí z této databáze “opsat” a volně využívat. Půjdeme-li ještě dál, tak v Evropě software vlastně ochránit nejde vůbec a v USA je to velice složitý proces.

Duševní vlastnictví má tu nejvyšší hodnotu, chraňte ho!

Proto je třeba hledat alternativy, protože lidská myšlenka, vložená do převratného nápadu, může jednou mít tu nejvyšší hodnotu. Zkusme tedy nové způsoby, jak ji ochránit, inteligentně s ní pracovat a nedávat ji světu jen tak zadarmo.

Představte si, že existuje jednoduchý způsob jak vaši technologii, know-how nebo geniální softwarový kód zašifrovat a následně ji umístit na na blockchain. Já vím, je to hodně složitých slov na jednom místě. Ale pojďme se na to podívat postupně.

Ochrana nápadu na Blockchainu

Blockchain je převratná záležitost, která mění svět internetu. Mnozí z vás už slyšeli o bitcoinu a této technologii, která je vlastně jeho páteřní sítí, kde si lidé mezi sebou posílají internetové peníze a všechny transakce jsou do této databáze zaznamenávány. Blockchain Bitcoinu je tedy nezničitelná síť ekonomických transakcí, které udržují tisíce, možná miliony počítačů na celém světě. Je to vlastně způsob, jak měl internet původně fungovat, tedy nikoliv centralizovaně, kde pár globálních firem vlastní většinu světového počítačového výkonu a kontroluje tak většinu dat, která přes ně proudí.

Blockchain je na svém úplném počátku – dnes existují tisíce samostatných blockchainů, které stojí za zrodem fenoménu kryptoměn. Každý nový blockchain experimentuje a hledá zlatý grál jeho využitelnosti.

Jeho potenciál je ohromný a pravděpodobně zasáhne do všech oblastí, kde dochází k uzavírání jakýchkoli transakcí mezi dvěma stranami. Ať už se bude jednat o uzavírání smluv, notářské zápisy, zápisy do katastru nemovitostí, bankovní převody bez bariér nebo dokonce i patentové ochrany nápadu. Více informací o blockchainu naleznete jako vždy na Wikipedii.

Jak funguje patentová ochrana na blockchainu?

Vcelku jednoduše. Vytvořte si takzvanou časovou známku "timestamp" do páteřní sítě nového internetu – blockchainu.

Postup je následující:


  1. Autor nápadu sepíše svoje know-how nebo cokoli, co chce ochránit, do standardního dokumentu ve formátu doc nebo pdf. Pokud se jedná o obrázek, diagram nebo logo, tak do formátu jpg.  1. Pošle minimální poplatek (v hodnotě haléřů) v blockchainu kryptoměny, kterou si vybral pro svou časovou známku.  1. Tímto způsobem vlastně vytvoří zmiňovaný časový otisk dokumentu na blockchain.  1. Vzhledem k tomu, že blockchain je nezaměnitelná a nezničitelná databáze, jeho transakce je na něm uchována na věky. Má tedy jasný důkaz, potvrzený miliony počítačů, že v daný den a hodinu byl vlastníkem otisknuté informace a je tedy pravděpodobně jeho autorem (samozřejmě pokud opravdu byl první, co informaci zveřejnil).  1. Dalším důležitým aspektem je, že tento dokument je otisknutý na blockchain formou takzvaného hashe, tedy zkrácené informace složené z písmen a číslic, která uchovává anonymitu dokumentu. Více o tom, co je to hash, najdete také na Wikipedii.  1. Na závěr je nutné, abyste dokument, který se na blockchain otisknul, pečlivě uschovali na flashku nebo jiný chráněný disk a nijak jej neupravovali. V případě, že se v dokumentu cokoliv změní, pak nebude odpovídat hashi, do kterého byl přetransformován.

Busyman se postará o váš nápad

Busyman funguje v Česku a na Slovensku už 8 let a za tu dobu nám prošlo rukami tisíce nápadů. Jen pár procent autorů aktivně řešilo jakoukoliv ochranu jejich duševního vlastnictví a častokrát neměli ochráněn název projektu včetně loga. Byl to jeden z impulsů, proč jsme rozjeli spolupráci s blockchainovou platformou Crown.tech, se kterou jsme uvedli na trh pilotní aplikaci pro ochranu nápadů, know-how a souvisejícího duševního vlastnictví. Aplikace běží v angličtině na stránkách timestamp.busyman.cz a je velice intuitivní.

Ochrana duševního vlastnictví na blockchainu je na úplném začátku a ještě chvíli nemusí být na stejném stupni vymahatelnosti jako dnes nabízí etablované patentové úřady. Ve světě, jemuž vládnou sociální sítě a kde se zprávy šíří bleskovou rychlostí, roste důležitost komunit a jejich hlasu na internetu.

Představte si, že si velká korporace přivlastní geniální myšlenku bezprašného vysávání, kterou vymyslel před pěti lety jeden muž ze Sedlčan, říkejme mu třeba Petr, vložil ji na blockchain, ale neměl kapitál ji rozvinout.

Pokud by měl odvahu a energii, doložil by důkaz časové známky. Jsme přesvědčeni, že zmiňovaná síla sociálních sítí se postará sama, aby firma, která si informaci přivlastnila, sjednala rychlou nápravu, nechce-li riskovat svoji reputaci.

 

Ano, jistě zde budou chytráci, kteří budou registrovat nápady na blockchain podobně, jako se to děje s doménami, ale na druhou stranu – vymyslet něco převratného rozhodně nedokáže každý.
 

Takže držte si klobouky, svět se mění!

 

Chci se podívat na Timestamp

Autor: 
Jan Brody