Investiční příležitosti v novém roce

Zajímavou příležitostí mezi komoditami je například palladium. Z měn by mohly posilovat americký dolar či britská libra. Většina analytiků sází na další propad, případně stagnaci zlata a stříbra, kterým se letos vůbec nedařilo.

Navzdory mnoha pesimistickým předpovědím mají za sebou investoři nečekaně úspěšný rok. Akciové trhy rostly výjimečným tempem již druhým rokem po sobě a mnohé z nich se dostaly na rekordní úrovně.

Zásluhu na tom má jak oživení globální ekonomiky, tak i centrální banky, které na trh nalévají ve velkém peníze. Ty pak mizí mimo jiné v akciích a tlačí vzhůru jejich ceny.

Podle analytiků by měl optimismus na burzovních parketech přetrvávat i v nadcházejících měsících – oživení ekonomiky totiž bude pokračovat. Jestliže se letos čeká, že světová ekonomika poroste o 3,2 procenta, v roce příštím by mělo být tempo růstu podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka ještě o půl procentního bodu vyšší.

Investorskou náladu by neměla pokazit ani plánovaná změna politiky americké centrální banky. Postupné utlumení nákupů aktiv, kterými Fed na trhy pumpuje likviditu, je podle analytiků již v ceně akcií započteno.

Vítězem letošního roku byly podle více než dvou desítek analytiků oslovených HN jednoznačně rozvinuté akciové trhy. Například americké a japonské akcie vzrostly o desítky procent - jak díky růstu firemních zisků, tak i díky zmíněnému pumpování peněz na trhy.

Letošní zhodnocení japonského indexu Nikkei díky tomu přesahuje 50 procent, a je tak nejvyšší za posledního půl století (pro české investory bylo kvůli kurzovým změnám posílení podstatně nižší – kolem 35 procent). Vzestup rozvinutých trhů i japonských akcií by podle mnohých analytiků měl pokračovat i v nadcházejícím roce.

"Pro příští rok doporučujeme investovat na rozvinutých trzích, především v západní Evropě a USA. Pro odvážnější investory jsou příležitosti i v Číně či Japonsku," říká analytik společnosti Patria Direct Tomáš Sýkora. Analytici věří především bankovním akciím, jejichž růst by mohly podpořit výsledky letních zátěžových testů ECB. Zajímavé příležitosti může nabídnout i sektor telekomunikací, technologií či zdravotnictví.

Kovy a káva

Pokud jde o komodity, výnosnou investicí by mohlo být podle analytiků francouzské banky Société Générale palladium. Zatímco poptávka po tomto drahém kovu roste, produkce klesá. Největším dodavatelem je Rusko, jenže těžba na Sibiři se v poslední době potýká s problémy. V posledních letech bylo Rusko schopno vyvážit stoupající poptávku tím, že na trh dodávalo podstatné množství drahého kovu ze svých zásob. Ty ale vysychají a v příštím roce do nich země již zřejmě nebude moci sáhnout.

Většina analytiků sází na další propad, případně stagnaci zlata a stříbra, kterým se letos vůbec nedařilo. Výjimkou je analytik J&T Banky Pavel Ryska, který naopak věří v růst cen těchto drahých kovů. Cena zlata se po dvanácti letech nepřetržitého růstu letos propadla o více než čtvrtinu, když se jej zbavovaly především americké a evropské burzovně obchodované fondy, které umožňují zejména krátkodobé spekulativní pozice. Šancí pro růst cen je ale podle Rysky rekordní poptávka po fyzickém zlatu v Číně.

"Tento trend se může v budoucnu projevovat nedostatkem zlata: pokud se prodeje na Západě zastaví a poptávka se znovu zvýší, zlato přesunuté do Číny nebude rychle dostupné, což by ceny tlačilo výše," uvádí Ryska. Zajímavou investicí může být i stříbro, které letos podobně jako zlato výrazně oslabovalo (ztratilo 36 procent ceny).

Stříbro má oproti zlatu tu výhodu, že nachází výrazné uplatnění i v průmyslu (například v elektronice či optice) - díky oživení ekonomiky by tak jeho cena měla stoupat. "Stříbro může být zajímavou investiční příležitostí i díky Indii, která letos uvalila dovozní cla na zlato, avšak nijak neomezila dovozy stříbra. Drahé kovy mají u Indů mimořádné postavení, a stříbro tak může fungovat jako náhrada za zlato," dodává Ryska.

Jeho dalším tipem je pak třetí letošní komoditní propadák – káva. Její ceny spadly od počátku roku více než o pětinu a po prudkém nárůstu v roce 2010 tak klesaly již třetím rokem. "Důvodem byla jak slabší poptávka v některých zemích, tak vyšší produkční kapacita vytvořená právě v době cenového vrcholu před několika lety. Cena kávy se však již vrátila na úrovně obvyklé z let 2005–2009 a omezování další produkce by mohlo vést k růstu ceny," domnívá se Ryska.

Koruna a ČNB

Z regionálních měn má podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila největší potenciál na posílení česká koruna. Bránit tomu ale bude ČNB, která nebude chtít připustit oslabení české měny pod 27 korun za euro.

Navrátil přesto doporučuje využít slabší úrovně směnného kurzu pro nákup koruny. Současná úroveň kolem 27,7 koruny za euro totiž neodpovídá stávající kondici české ekonomiky. Bez intervencí by se podle něj nyní pohyboval směnný kurz kolem úrovně 25 korun za euro.

V případě dalších měn – především eura – bude hodně záležet na postoji ECB. Zatímco ostatní významné centrální banky (Fed, Bank of Japan) podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře letos výrazně tlačily na oslabení vlastních měn, ECB byla relativně nečinná. Když by svůj postoj zásadně nezměnila, mělo by euro vůči ostatním měnám posilovat.

Výjimkou z tohoto pravidla by mohla být britská libra. "Vše směřuje k tomu, že britská centrální banka jako první ukončí extrémně uvolněnou měnovou politiku, což pak logicky povede k posílení libry," říká Sklenář.