24/07/2018 (17:00) BUSYMAN DAY

Čechy mají dalšího miliardáře! Zakladatel Mall.cz, Ondřej Fryč

Ještě na začátku dubna Ondřej Fryc popisoval, jak chce se svými nákupními portály, kterým dominuje český Mall.cz, dál expandovat – hlavně na východ Evropy. O dva týdny později ale na českém internetu dominovala zpráva, že většinu jeho společnosti skupuje jihoafrický gigant Napsters.

Většina odborníků o možném prodeji shodně mluvila už dříve. Podpis ale přišel až v pátek odpoledne a ze zakladatele Mall.cz a rázem stal miliardář.

Přitom se ještě před třemi lety zdálo, že projekt nákupních galerií sjednocených od roku 2008 pod nizozemský Netretail Holding B.V., v jehož čele Fryc stojí, neskončí dobře.

Ondřej Fryc začínal ve světě obchodu, jak se říká, od píky. Jeho první zkušenosti s obchodem přišly v době jeho studií Informačního managementu na pražské VŠE. Zhruba rok prodával rybí konzervy dovážené z Pobaltí.

Brzy se ale přesunul do Nizozemské obchodní komory – na post projektového manažera podnikatelských studií pro Českou republiku, píše ve svém životopise.

Zlom v jeho kariéře přišel s rokem 2000. Tehdy společně se dvěma dalšími společníky založil server bilezbozi.cz, současný Mall.cz. Ve firmě pracoval na různých pozicích, až po generálního ředitele.

Portál pod sebou začal sdružovat několik různých internetových obchodů, které následně spojoval. Bilezbozi.cz. zůstalo. Vlivem finanční krize se ale "Frycův" Mall brzy dostal do červených čísel.

Podstatně mu pomohla finanční injekce ze září 2010. Společnosti Intel Capital a MCI tehdy investovaly každá po pěti milionech euro, což odpovídalo zhruba 250 milionům korun.

Na záchraně portálu se ale podílel i Ondřej Tomek, který prodal svůj podíl ve společnosti Centrum.cz, jež kdysi zakládal. Během jeho plaveb po světových oceánech mu zavolali přátelé z Mall.cz, že jim banka vypověděla provozní úvěr.

Tomek se rozhodl, že nákupní galerii pomůže, poslal chybějící peníze a později se ve firmě stal společníkem. Byl to zjevně velmi prozíravý tah, hodnota Mall.cz se od chvíle jeho vstupu totiž znásobila na téměř 6 miliard korun.

A Mall.cz už minulý rok v květnu hrdě prohlašoval, že za fiskální rok 2010/2011 evidují 41-procentní nárůst obratu na 3,23 miliardy korun. Za rok 2011 pak utržil celkem 3,94 mld. korun.

Mateřská společnost Netretail Holding B.V. se sídlem v Amsterodamu pod sebou vedle českého Mall.cz sjednocují internetové nákupní servery Mall.sk, Mall.pl, Mall.hu a slovinský mimovrste.si.

Ondřej Fryc drží většinu, mezi minoritními vlastníky byl právě Ondřej Tomek, který ale celý svůj podíl Napstersu prodal, investoři z Intel Capital a polský obchodník s cennými papíry MCI.