"Babiš chystá nový provoz v Preolu. Kromě bionafty chce vyrábět i jedlé oleje"

Miliardář Andrej Babiš v lovosickém areálu Lovochemie, která patří rovněž do jeho podnikového impéria, vybuduje již příští rok nový provoz na výrobu jedlých olejů. Ten bude jako součást společnosti Preol produktově navazovat na stávající výrobu firmy, která zpracovává řepková semena především pro bionaftu.

"Pokud zvládneme celý přípravný proces včetně schvalovacích procedur, tak bychom to spustili již v roce 2013," říká o svém investičním záměru majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš, pod jehož křídla Preol patří.

Právě Preol je druhým nejziskovějším podnikem celého holdingu v tuzemsku, když v roce 2010 jeho čistý zisk přesáhl 750 milionů korun. Výsledky za loňský rok zatím nejsou známy.

"Naše portfolio by se rozšířilo o výrobu jedlých olejů používaných například do majonéz. Jsme schopni se s tím prosadit na trhu a z našich propočtů vyplývá, že by rafinerie měla dávat slušnou návratnost," dodává předseda představenstva Preolu Petr Cingr. Firma by i díky nové rafinerii a stáčírně dosáhla maximálního využití řepkového semena, které se zatím zpracovává hlavně pro bionaftu."Během prvního pololetí bychom chtěli mít podány všechny potřebné žádosti, pak už bude vše záležet na rychlosti schvalovacího procesu," říká.

V tuto chvíli je podle něj celý projekt ve fázi příprav podkladů na získání všech potřebných povolení od stavebního až po posudek vlivů na životní prostředí(EIA). Cingr dodává, že celá investice do nového provozu si vyžádá několik stovek milionů korun.

Podle Babiše budou investice tak vysoké, jak bude třeba. "Jen loni jsme investovali zhruba 11 miliard korun. Musíme investovat, jinak bychom se na trhu neudrželi," dodává šéf celého holdingu.

Zpráva o nové rafinerii je dobrou zprávou i pro lovosický region. Podle Cingra by totiž do nového provozu nabírali nové zaměstnance. "Synergie se stávajícím provozem Preolu bude jen produktová. Do chystané rafinerie najmeme kompletně nové pracovníky."

Babiš tak pokračuje i v Preolu ve své strategii od budování podniku od prvotní suroviny až po konečný produkt. O výrobu jedlých olejů měl zájem již v minulosti, kdy se ucházel o ústeckou Setuzu, ale neuspěl.

Preol je největším zpracovatelem řepky v Česku. V provozu, který stojí v areálu průmyslové chemie v Lovosicích, se zpracuje 400 tisíc tun řepkových semen ročně. Z nich se vyrobí 100 tisíc tun metylesteru řepkového oleje, více než 230 tisíc tun řepkových šrotů a deset tisíc tun glycerínu farmaceutické kvality. Firma v současnosti zaměstnává zhruba 120 lidí.