Nejlepší Nápad roku 2015 je netradiční dron Flydeo

Letos se o titul Nápad roku utkalo 152 podnikatelských nápadů a záměrů. Přihlášené projekty byly velice rozdílné – od streamingu z koncertů přes deskovou hru o chemii až po extrémně skladnou obuv. Celou polovinu tvořily nápady hardwarové, tedy hmatatelné – to je podle jednoho z porotců Oldřicha Neubergera posun od minulého ročníku. Podle něj se každým rokem umí přihlášené projekty lépe prodat, ať už jde o propagační videa, weby nebo prototypy.

Deset nejlepších finalistů si rozdělilo peněžní i hmotné ceny v hodnotě více než milion korun. Mají také šanci získat investici ve výši až 10 milionů korun, pokud se zalíbí některému z investorů. Jeden z úspěšných projektů navíc získal poukaz na týdenní pobyt v Silicon Valley.

Zvítězil létající pracovní robot

Dron, který letos soutěž vyhrál, je unikátní. Není totiž určen pro amatéry, kteří chtějí točit video, ale cílí na profesionály. Je kompletně navržen a vyroben v Česku a už slaví první prodejní úspěchy. Jakub Sejkora z firmy Flydeo nám prozradil, k čemu se hodí: „Používá se například na monitorování pomocí termokamer na na monitorování elektráren – solárních, jaderných i větrných. Složky integrovaného záchranného systému s ním můžou hledat lidi při živelných katastrofách, hasiči s ním můžou hledat ohniska požáru.“ Tím výčet jeho možných využití nekončí – dron může také nosit balíčky, měřit znečištění vzduchu a mnohem víc.

 

Za dva měsíce, které je firma na trhu, už stihli objet i několik veletrhů a zájem o drony je obrovský. Flydeo zaujalo potenciální zákazníky z celého světa, z Itálie, Španělska, zástupce elektrárny v Brazílii, zemědělce z USA, nebo například holandskou policii.

„Do budoucna plánujeme zůstat v profesionálním sektoru, kde je menší konkurence. Máme v plánu větší vrtulník, který unese až 30 kg, a menší vrtulníček, který se vejde na ruku – má asi 10 cm průměr a bude se hodit například pro hasiče pro průzkum budov,“ říká Jakub Sejkora. Na osobní vrtulníky pro přepravu lidí si tedy ještě musíme počkat.

Zaujaly výukové nástroje i praktická obuv

V kategorii Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt zvítězila desková hra Chemplay, kterou reprezentují dva malí podnikatelé, Adrián Hegedűš a Ivana Kravárová. Hra přibližuje žákům základních a středních škol svět anorganické chemie zábavnou formou a motivuje je, aby studovali přírodní vědy.

Coolpad Startup roku pro nejlepší technologický projekt vyhrála aplikace Včelka neboli Leverbee Michala Zwingera. Ta nabízí celý systém výuky čtení pro děti, cvičení na míru a diagnostiku chyb, které dítě při čtení dělá. Michal Zwinger získal týdenní pobyt v Silicon Valley a vstup na prestižní konferenci TechCrunch Disrupt SF.

Publikum velice zaujal projekt, který se umístil třetí: boty Skinners, které se dají srolovat do kapsy a vybalit například v tělocvičně nebo na výletu na in-linech. Jejich autor Petr Procházka v nich dokonce přišel převzít cenu.

Promluví také hlas lidu

I letos v rámci Nápadu roku hlasuje veřejnost – pokud byste chtěli podpořit svého favorita, hlasujte pro něj v anketě. Všechny finálové a semifinálové projekty si můžete prohlédnout tady.

Autor: 
Eliška Kubešová