Kiyosaki Robert - bohatství je volba

Robert Kiyosaki je americký podnikatel a autor knih, který se narodil v roce 1947 na Havaji a je známý především svým bestsellerem Bohatý táta, chudý táta. Je také někdy označován jako "učitel bohatých. Robert je čtvrtou generací žijící japonský Američan v USA, který pochází z prominentní chudé učitelské rodiny. Jeho otec byl učitelem na škole na ostrově Hawai. Jako malý chlapec se seznámil se svým celoživotním přítelem Mikem, jehož otec oba chlapce již od malička učil tajům podnikání a investičního světa. Právě zde začíná příběh největšího Kiyosakiho knižního bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“, kterého se prodalo na 3 miliony výtisků.

Po střední škole nastoupil Robert na námořní obchodní akademii v New Yorku a po promoci vstoupil do námořní pěchoty a odešel do Vietnamu jako důstojník a pilot vrtulníku. Jeho obchodní kariéra začala až po návratu z války. Nejprve pracoval jako prodavač kopírek ve firmě Xerox.

V roce 1977 založil společnost, která zavedla na trh první velcroylonovu peněženku pro surfaře. Ačkoliv byla ze začatku firma úspěšná a produkt vydělal přes milion dolarů, brzy poté zkrachovala. Jak sám Robert uvádí – jeho aktiva byla větší, než kolik byl v té době schopen zvládnout. Po prvotním neúspěchu si sehnal licenci na vyrobu peněženek a trik s logy známých heavy metalových hudebních skupin jako Iron Maiden, Judas Priest apod. Produkt byl opět úspěšný, ale firma nedokázala dlouhodobě konkurovat a nakonec byl Robert nucen spojit svůj podnik s konkurencí a poskytnout jí licenci. Po zkušenostech, které získal, založil úspěšnou mezinárodní společnost Rich Dad Company, Inc., která prodává vzdělávací produkty a knihy na téma „jak zbohatnout“ po celém světě.

Mezi další Robertův byznys patří dnes především nemovitosti a také rozvoj menších společností, přesto jeho opravdovou vášní je vyučování.

Robert společně se svou manželkou Kim odešel ve věku 47 let do důchodu s pasivním příjmem třikrát větším, než byly jeho výdaje. Jeho životním krédem je: “Nepracujte pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás“.

 

Cashflow

R. Kiyosaki je autorem stolní hry Cashflow, na kterou v Americe získal patent.

Robert vychází z poznatků:

  • když člověk čte, zapamatujete si v průměru 10–20 % obsahu
  • když člověk poslouchá přednášku, zapamatuje si jen 20–30 %
  • když člověk něco aktivně dělá, zapamatuje si až 60–70 %.

Na základě těchto poznatků se rozhodl Robert Kiyosaki vytvořit stolní hru Cashflow, která pomáhá lidem porozumět funkci peněz v jejich životě. Hlavní výhodou této hry je možnost hrát ve 2–7 hráčích a tím podporovat diskuzi o penězích mezi známými, v rodině nebo v práci.