Dell S. Michael - místo na slunci je neustálý boj

Michael Saul Dell je jedním z nejvýznamnějších podnikatelů 20. století a hlavním představitelem americké počítačové společnosti Dell. Patří mezi 20 nejbohatších lidí světa a jeho majetek byl vyčíslen na více než 14 miliard USD.

Otec byl stomatolog a matka makléřka na burze. Docházel na základní školu v Houstonu, již jako malý projevoval zájem o technologie a obchod. Jeho rodiče chtěli, aby se stal lékařem. Díky svému nadání získal velmi rychle přehled a cit k obchodu. Své první peníze investoval ve 12-ti letech, kdy obchodoval s poštovními známkami.

Ve svých sedmi letech si koupil svou první kalkulačku, první telegraf viděl na střední škole a v 15 letech dostal svůj první počítač Apple II, který rozebral, aby zjistil, jak funguje. Po střední škole nastoupil na Texaskou univerzitu v Austinu. Zde se rozhodl, že bude obchodovat s počítači, které v té době byly naprostou novinkou na trhu, a nikdo s nimi přímo neobchodoval. Na začátku si půjčil prvních 1000 dolarů a začal stavět počítačové sety a prodávat je svým známým na univerzitě. Jeho hlavní předností obchodního ducha byla perfektní zákaznická podpora, servis a nižší cena, než u běžných obchodníků. Jeho obchodování mu přinášelo velmi slušný zisk. Vzhledem k úspěchu v podnikání předčasně ukončil univerzitu a začal se plně věnovat svému podniku. Ve svém oboru rychle rostl a již roku 1984 měl obrat 6 milionů USD.

V roce 2000 se stal miliardářem. V té době měla jeho společnost pobočky ve 34 zemích a zaměstnávala 35 000 lidí. Hned následující rok se stala společnost Dell Computer největším výrobcem počítačů. V roce 2004 odstoupil z funkce výkonného ředitele, kam se poté, co Dell Inc. začala produkovat závadné počítače a společnost musela vyplatit odškodné ve výši 300 milionů dolarů, opět vrátil zpět. S těmito problémy měla firma problémy i v roce 2010, tehdy souhlasil s další 100 milionovou náhradou.

V roce 1989 se oženil se Susan Dallas, se kterou má 4 děti. Se svou ženou také založil Michael and Susan Dell Foundation, který přispívá organizacím provádějící sociální a zdravotnickou pomoc.