Úspěšné osobnosti

 • Baťa Tomáš - český obuvník světa

  Tomáš Baťa byl jedním z největších Čechů, kteří svým podnikáním dobyli svět. Pocházel z rodiny, která se po staletí zabývala ševcovstvím. Tomáš, třetí dítě Antonína Bati, se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně v Dlouhé ulici. Ve věku 10 let mu zemřela matka. O dva roky později se jeho otec rozhodl znovu oženit a zároveň přestěhovat rodinu a živnost do Uherského Hradiště. Tomáš začal navštěvovat jinou základní školu, kde se místo českého jazyk vyučoval jazyk německý.

 • Buffett Warren - Čuch a sofistikovaná metoda

  Ambiciozní Warren Buffett odivoval svého otce, realitního makléře, a matku, lékařku, už od malička. V šesti letech vymyslel první byznys, bytostně dětský. Hledal a prodával ztracené golfové míčky. A o pět let později, v jedenácti, si už ale věřil natolik, že investoval na burze. Společně se svojí sestrou nakoupili akcie za 38 dolarů a po několika měsících je prodali s dvoudolarovým ziskem.

 • Dell S. Michael - místo na slunci je neustálý boj

  Michael Saul Dell je jedním z nejvýznamnějších podnikatelů 20. století a hlavním představitelem americké počítačové společnosti Dell. Patří mezi 20 nejbohatších lidí světa a jeho majetek byl vyčíslen na více než 14 miliard USD.

 • Eastman George, aneb patent na život v obrázech

  George Eastman (byl americkým podnikatelem a unikátním vynálezce, který založil společnosti Kodak a Eastman Chemical. Nechal si patentovat tzv. svitkový film, který byl poté i základem pro vynález filmu v roce 1888, když jej použil jako první na světě filmař a vynálezce Louis Le Prince.

 • Egyptský rejdař Mohamed Al-fayed

  Mohamed Al-Fayed se narodil 27. ledna 1933 v Bakos, který najdeme v jižní Alexandrii v Egyptě. Ve svém mládí vystřídal mnohá povolání, na čas dokonce působil jako učitel, stejně jako jeho otec. Ovšem jeho pozdější kroky se od učitelské katedry velmi vzdálily.

 • Ellison J. Lawrence - virtuální unikát jménem Oracle

  Lawrence J. Ellison se narodil v Bronxu v New Yorku. Díky mladistvému věku jeho matky nakonec vyrůstal u svého strýce a tety. Do svých dvanácti let nevěděl, že byl adoptován. Jeho otec zavřel svou firmu zabývající se nemovitostmi a začal se živit jako auditor pro veřejnou správu. Jako chlapec byl Larry velmi vyspělý svými názory, avšak mnohdy díky své osobnosti byl se svým adoptivním otcem ve sporu.

 • Ferdinandův Brouk na kolech

  Ferdinand byl synem Antona Porsche, majitele klempířské dílny, který byl zároveň zástupcem starosty, zakladatelem hasičského sdružení, předsedou veteránů a okresního svazu hasičů. Byl konstruktér automobilů známý především konstrukcí populárního „lidového vozu“ (Volkswagen) později známého jako VW Brouk. Byl také konstruktérem několika typů německých obrněných vozidel.

 • Gates Bill - příběh a historie úspěchu

  Zakladatel Microsoftu a nejbohatší muž světa z let 1996, 1998-2006 William H. Gates byl štíhlý, plachý a nešikovný teenager, který se nezdál být úspěšnější, nežli jeho rodiče. Otec silný a vysoký muž byl vynikající právník v Seattlu, matka pracovala ve vedoucí funkci pro dobročinnou organizaci United Way. Přes jeho fyzické nedostatky prokázal enormní nadání pro matematiku a logiku. Mladý Bill nebyl přirozeným vůdcem, natož budoucím miliardářem, který se stane tahounem americké ekonomiky.

 • Hlávka Josef - miliardář 19. století

  Architekt Josef Hlávka byl jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů druhé poloviny 19. století v Rakousku-Uhersku, stavitel vídeňské opery, významný mecenáš, zakladatel a první prezident České akademie věd. Byl velmi úspěšným odborníkem, nejen díky svému nadání, ale také díky zodpovědnosti, profesionalitě a preciznosti své práce. Vinou pracovního vypětí došlo u Hlávky v osmatřiceti letech k úplnému ochrnutí a takřka ztrátě zraku, což mu dočasně znemožnilo provozovat stavitelskou profesi.

 • Jančura Radim - Anglický nápad

  S představou, že ho čeká několik let chudoby, jako většinu vysokoškoláků během studií, se prostě nechtěl smířit. Proto Radim Jančura odjel na pár měsíců nelegálně pracovat do Anglie. Jinak to bylo docela nevinné. Rozhodně neplánoval, že tam dostane nápad, který z něj udělá jednoho z nejsklonovanějších podnikatelů v České republice.

Stránky