Buffett Warren - Čuch a sofistikovaná metoda

Ambiciozní Warren Buffett odivoval svého otce, realitního makléře, a matku, lékařku, už od malička. V šesti letech vymyslel první byznys, bytostně dětský. Hledal a prodával ztracené golfové míčky. A o pět let později, v jedenácti, si už ale věřil natolik, že investoval na burze. Společně se svojí sestrou nakoupili akcie za 38 dolarů a po několika měsících je prodali s dvoudolarovým ziskem.

S rodinou se následně přestěhoval do Washingtonu, kde začal rozvážet noviny. Brzo se práce osvědčila a začal proto roznášet i časopisy. Peníze za práci si šetřil, až se ve čtrnácti letech rozhodl, že má dostatečný kapitál. Za tisíc dolarů koupil šestnáct hektarů polí v Nebrasce. Ty se rozhodl pronajímat.

V devatenácti letech díky zkušenostem z roznášky tisku získal Waren první podřízené. Pro místní noviny vedl tým padesáti roznašečů. Během toho stihl ještě studovat, a právě studia hrají v jeho následující kariéře významnou roli.

Na Columbia Business School se potkává s Benjaminem Grahemem, který vytváří investiční teoretické metody. Akademickými slovy a frázemi říkal v podstatě to, že před investicí je třeba udělat důkladnou analýzu. Z analýz nakonec získat přehled o firmách, které mají potenciál a na burze jsou podhodnocené. Do podhodnocených firem, které můžou růst aprosperovat, pak investovat.

Benjamin Grahem nejen že do své metody Warrena zaučil, ale následněho i zaměstnal jako svého anaylitka. V roce 1956 Warren založil svoji investiční firmu Buffett Partnership. Investory chtěl nalákat nevídaným způsobem. Sliboval vysoké zhodnocení investic se zárukou. Pokud investice měla výnosnost nižší než čtyři procena, Warrren vrátil vložené peníze i s vydělaným obnosem. Pokud byl ale zisk větší, než čtyři procenta, dělil se mezi Buffetovou firmou a investorem. I tak ale jeho plánu investoři nevěřili a firma tak začínala s něco málo přes sto tisíci dolarů. Samotný Warren se na partnerství podílel pouze stodolarovkou.

Počáteční částku ale Warren dokázal každý rok rozmnožit v průměru o skoro třicet procent. Za třináct let měl fond majetek v hodnětě desítek milionů dolarů.

V současné době má Warrenův majetek hodnotu v řádech desítek miliard dolarů. Sám přitom žije velmi skromně nato, že byl dlouhou dobu fakticky nejbohatším člověkem nasvětě, spolu s dobrým přítelem Billem Gatesem. Své děti ani manželku nikdy nerozmazloval. Imperium svěří kandidátovi, co vzejde ze soutěže, kterou sám pořádá.