Ortega Amancio - svět v Zaře

Amancio Ortega odmítá nosit kravatu a obvykle nosí jednoduché modré sako, bílou košili a šedé kalhoty ze své vlastní produkce. Je mu 77 let a pochází ze španělského Busdongo de Arbas Villamanin.

Amancio byl nejmladší ze čtyř dětí a své dětství strávil v Leónu. Ve věku 14-ti let si mladý Ortega našel zaměstnání jako pomocník pro místního výrobce triček, kde získal první praxi s textilem. V roce 1972, založil Confecciones Goa (jeho iniciály v opačném směru, svůj první podnik na výrobu a prodej prošívaných županů, které Ortega začal produkovat za pomocí šicích družstev, ve kterých pracovali tisíce místních žen. V roce 1975 otevřel svůj první obchod ZARA, pojmenovaný po jeho prostředním jménu Zorba.

V průběhu osmdesátých let Ortega díky obrovskému úspěchu jeho produktů otvíral jeden obchod za druhým. Dnes je Zara součástí skupiny Inditex (Industrias de Diseño Textil Sociedad Anónima), ve které Ortega vlastní 59,29% akcií. Dnes dává Ortega práci více než 90 tisícům lidem ze 70 zemí světa a těší se z ikony nejpopulárnější módní značky světa.

O jeho osobním životě se toho moc neví, neboť své soukromí se snaží maximálně uchránit před zvídavými novináři. Od roku 1999 nedal žádnému novináři jediný rozhovor a nebyla pořízena žádná fotografie, nicméně se stal jedním z nejbohatších mužů světa, neboť jeho koncern čítá značky, jako například Zara, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home, Kiddy, Pull and Bear, či Bershka.