Kellner Petr - Liberecký mág

O nejbohatším Čechovi a donedávna jediném českém dolarovém miliardáři se toho mnoho neví. Své soukromí žárlivě střeží, rozhovory dává nerad a i fotografií koluje jenom pár. Petr Kellner se narodil 20. května 1964 v Liberci. V roce 1987 graduoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. O čtyři roky později se spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Winklerem rozhodl založit první privatizační fond (PPF), aby mohli využít příležitostí, které slibovala kupónová privatizace. Dobře cílená reklama, na kterou získali čtyřicet milionů od teplického holdingu Sklo Union, přinesla dostatek kupónových knížek na ovládnutí asi 200 firem v celkové hodnotě 5 miliard korun.

Nejdůležitější krok k úspěchu však přišel v roce 1996, kdy začala PPF hon na mamutí Českou pojišťovnu, jejíž aktiva přesahují 100 miliard korun, kterou se jí nakonec podařilo ovládnout. Další výrazné akvizice společnosti jsou eBanka či společnost pro splátkový prodej Home Credit. Po jistou dobu ovládala skupina PPF též nejsledovanější českou televizi Nova. Svůj podíl odprodala v prosinci roku 2004 společnosti CME, na celé transakci tak během několika let vydělala okolo deseti miliard korun. Skupina PPF se však zdaleka neomezuje na českou kotlinu. Výrazně působí na Slovensku, v roce 2002 vstoupila na ruský trh, především v oblasti životního pojištění a splátkového prodeje. V současnosti PPF působí například i v Číně, kde se také vrhlo na oblast spotřebitelských úvěrů skrze Home Credit China. V roce 2008 se zaměřil na Vietnam.

Kellnerova PPF se tak stává stále globálnějším hráčem, přičemž jen Home Credit půjčil celosvětově na spotřebitelských úvěrech za rok 2006 přes 2,7 miliardy dolarů. A vzhledem k plánovaným expanzím lze očekávat další nárůst. Kellner s manželkou založil nadaci Educa pro podporu sociálně slabších talentovaných studentů a ve školním roce 2005/2006 zahájilo s více než stovkou studentů svou činnost prestižní kolejní gymnázium Open Gate, které nechal za cca 250 milionů postavit. Z jeho celkového jmění to mnoho neukrojilo, majetek byl v roce 2006 odhadován na více než tři miliardy dolarů (75 miliard korun), čímž se dle žebříčku Forbesu z roku 2006 zařadil na 224. příčku nejbohatších lidí planety.

V roce 2007 se podle žebříčku Forbesu zařadil na 119. příčku nejbohatších lidí planety. Jeho majetek se zdvojnásobil na 6 miliard dolarů a to hlavně díky úspěšné expanzi v Rusku a na Ukrajině. Kellner se o Rusko zajímal již od poloviny 90. let a trh mu přišel extrémě zajímavý. První ruské zkušenosti však byly spíše negativní - v roce 1998 při ekonomické krizi v zemi utopil přes půl miliardy dolarů. S projektem Home Credit & Finance Bank však uspěl a od trhu se 140 miliony zákazníků si hodně slibuje. I další akvizice PPF jsou v současné době realizovány především na východ od České republiky. Mezi ty zajímavé patří například nákup běloruské banky Lorobank. Do Běloruska se přitom mnoho zahraničních investorů nežene, Kellner by tak mohl na trhu získat zajímavou pozici. Jeho majetek za rok 2007 Forbes ocenil na 9,3 miliardy dolarů (v přepočtu kolem 151 miliard korun)..