MOLEY – KUCHYŇSKÝ ROBOT, KTERÝ ZA VÁS PŘIPRAVÍ VEČEŘI

Máte dost neustáleho vyvařování? Vadí vám hromadící se nádobí v kuchyni, které čeká na umytí? Seznamte se s Moley, robotickým šéfkuchařem, který za vás udělá všechny kuchyňské činnosti.

Nový produkt z Moley Robotics se poprvé představil na veletrhu pro průmyslové techniky v Německu. Skládá se ze dvou robotických ramen speciálně navržené do kuchyně, které jsou schopné reprodukovat pohyby lidského kuchaře s cílem vytvořit jídlo od nuly. Robot se učí pohyby poté, co jsou provedeny lidským kuchařem. Zachyceny jsou pomocí 3D kamery.

Několik týdnů předtím, než byl Moley odhalen, byl robot vystaven zátěžovému testu. Za méně než půl hodiny, dokázal robot udělat krabí bisque, založený na receptu a technice slavného britského kuchaře Tima Andersona. Proč zrovna krabí bisque? „Krabí bisque je náročný pokrm pro lidského kuchaře, robotovi však tato práce nevadí.“ říká Anderson.

Moley byl vytvořen počítačovým vědcem Markem Oleynikem se sídlem v Londýně. Robot je složen z 20 motorů, 20 spojů a ze 129 snímačů, které se používájí k napodobení pohybu lidské ruky. Robotické paže a ruce jsou schopné chytit nádobí, hrnce, nádobí a různé lahve.

V současnosti robot dokáže uvařit pouze krabí bisque. Nicméně společnost plánuje vybudovat digitální knihovnu s 2000 recepty. Software, který bude přibalený k Moley bude sledovat obsah lednice a určovat, dle jakých receptů se dá aktuálně vařit. Zároveň bude robot připojený k internetu a bude ho možné řídit přes váš chytrý telefon. Prodávat se začne až v roce 2017 a robot, včetně trouby, sporáku, myčky, dřezu a lednice bude stát kolem $15000 (cca 370 000 Kč).

 

Autor: 
Jiří Sedláček