100 slov o imperiu rodiny Gucciů

Módní dům Gucci založil Guccio Gucci ve Florencii v roce 1921. Nejprve působil v Paříži, následně i v Londýně, kde pracoval v exkluzivních hotelech. Vždy ho fascinovala luxusní zavazadla bohatých hostů a po návratu do rodné Florencie, která se vyznačovala výrobou vysoce kvalitních materiálů a zručnými řemeslnickými dílnami. Jeho první obchod byl zaměřen na koženou galanterii s klasickým střihem a designem. V podniku začali působit i Gucciho tři synové Aldo, Vasco a Rudolfo. Gucci po úspěšném rozjezdu firmy otevřel další dva obchody v Miláně a v Římě. Postupně společnost rozšířila své portfolio zboží na kabelky, obuv, hedvábné a pletené oblečení.

V průběhu 2. Světové války díky nedostatku kůže začal Gucci pracovat s plátnem, které bylo význačné vzorem dvojitého G a červenou zelenou stuhou s příjmením. Dnes je stuha synonymem města Florencie. Aldo a Rudolfo Gucci v roce 1953 pak otvírají pobočku v New Yorku. Rostoucí popularitě firmy pomáhají filmové hvězdy, které se často v doplňkách Gucci prezentují na veřejnosti.

V roce 1980 nastaly společnosti špatné časy poznamenané vnitřními rodinnými spory. V roce 1983 převzal po Gucciho smrti vedení firmy jeho vnuk Maurizio (syn Rudolfa), s čímž však jeho strýc Aldo nesouhlasil, který byl nakonec odsouzen za daňové úníky. Neúspěšným vedením firmy byl nakonec v roce 1988 rodinný podnik prodán společnosti Investcorp, Bahrain. Maurizio byl v roce 1995 v Miláně zavražděn. V roce 1990 se vedení značky ujal Tom Ford a firma se svými výrobky opět dostala na výsluní. Od roku 2003 je 60% majitelem Gucci francouzský konglomerát PPR. Dnes divize Gucci generuje vice než 4,5 miliardy Dolarů a je na 41. místě mezi 100 nejvýznamnějšími firmami světa.