24/07/2018 (17:00) BUSYMAN DAY

100 slov o Christianu Diorovi

Dior bezesporu patří mezi neznámější, nejstálejší a nejoblíbenější módní značky světa. Je symbolem originality, přepychu a dokonalosti. Zakladatel módního domu stejnojmenného jména, Christian Dior, se narodil roku 1905 ve francouzském městě Granville ve francouzské Normandii.

V roce 1920 započal studia na prestižní pařížské vysoké škole politických věd. Jeho přáním ale bylo módní návrhářství. Po šesti letech opouští vysokou školu a začíná se věnovat umění nejprve otevřením vlastní galerie výtvarného umění, později navrhováním dámských šatů a klobouků.

V roce 1949 je Dior vyhlášen Robertem Piguetem za jednoho z nejtalentovanějších módních návrhářů. V této době přijde také zlomový úspěch jeho dosavadní kariery, a tím je dámský černobílý pepitový kostým, který se stane hitem po celém světě. V lednu 1946 prezentuje svou vlastní kolekci a otvírá vlastní módní boutique. Jeho kolekce jsou elegantní, smyslné, odhalují ženský dekolt a kolena. Christian Dior se stává světově uznávanou ikonou módy. Na vrcholu své slávy, v října 1957, umírá.

Vedení značky po jeho smrti přebírá teprve 21letý Yves Saint Laurent, v roce 1960 jej pak vystřídá bývalý společník Christiana Diora Marc Bohan. Od roku 1989 vede firmu italský návrhář Gianfranco Ferré a v roce 1996 se o chod firmy začal starat anglický návrhář John Galliano, který byl následně vystřídán Billem Gayttenem.