Dětská dokonalost jménem Barbie

Začátky panenky Barbie lze hledat již ve třicátých let dvacátého století, a mladého manželského páru Ruth A Elliota Handlerových.
Ruth byla ambiciosní mladá žena snící o univerzitě, velké kariéře, avšak její rodiče v jejich konzervativním pohledu na svět žádali Ruth, aby se spíš držela tradice, vdala se a založila rodinu. Ruth si našla přítele, avšak svého snu o studiích se nevzdala a vysokou školu vystudovala i přesto, že ještě při studiích se ji narodila dcera Barbie a brzy po ní i syn Ken.
V polovině 40. let vlastnili Handlerovi firmu na výrobu dřevěných rámů na obrazy. Elliot a jeho obchodní partner vyráběli a Ruth měla na starosti prodej. Elliot začal z odřezků dřeva vyrábět malý nábytek pro panenky a to byl začátek jejich obchodu s hračkami.

Bylo to v roce 1945, kdy Ruth a Elliot přizvali svého blízkého přítele Harolda Mattsona, aby spolu založili společnost vyrábějící nejznámější a nejúspěšnější panenku, která kdy byla. Svoji firmu nazvali MATTEL - složeninou jména MATTson a ELliot. Mattel se rozrostl z velmi prosperující malé firmy do obchodního gigantu.

V polovině 50. let si Ruth při návštěvě Švýcarska koupila německou panenku Lilli, která byla prvně vyrobená v roce 1955. Byla oblečená podle jedné známé postavy z příběhů, jaké vycházely v německých novinách Bild. Lilli byla vyrobená z tvrdého plastu a měla boty a náušnice. Byla dostupná ve dvou velikostech, 11 nebo 7 palcích. Měla dlouhé vlasy zapletené do copu a dalo se na ní sehnat spousta šatů a modelů. Právě Lilli je tou panenkou, která inspirovala Ruth Handlerovou, aby vytvořila panenku Barbie.

Ruth věděla, jak by měla její Barbie vypadat. S pomocí techniků a inženýrů z Mattelu se narodila první Barbie. Ruth potom najala módní návrhářku Charlotte Johnsonovou, aby vybavila šatník pro Barbie.
V roce 1958 získala Barbie patent. Byla to panenka, jaká v těch letech neměla obdoby. Byla ohebná, souměrná a krásná, a to všechno při výšce 11 palců (tj. necelých 28 cm).

Papírové panenky té doby měly vyklidit místo pro třídimenzionální krásku s garderóbou nepřekonalené kvality. Ruth a Elliot pojmenovali novou panenku podle svojí dcery, Barbie. Brzy na to vznikla také druhá postavička, přítel panenky Barbie, kterého manželé Handlerovi pojmenovali podle jejich syna, Ken.

V roce 1959 si Barbie našla cestu na přehlídku hraček v New Yorku, kde ale byla chladně přijata od obchodníků s hračkami. Přišlo jim příliš riskantní nakoupit a prodávat Barbie, protože byla úplně jiná než v té době oblíbené panenky. Po uvedení Barbie do obchodů byla veřejnost jiného názoru. V roce 1960 se změnila móda a objednávky do firmy Mattel se jen hrnuly. Během deseti let nakoupili lidé panenek Barbie za 500 miliónů dolarů.

V roce 1980 Mattel koupil výrobce her Nintendo, se kterým zažívají v následujících 15-ti letech obrovský boom, stejně jako rozšiřoval nabídku zboží a hraček, kterými zaplavil svět. V roce 1999 společnost vykazovala obrat ve výši 6,2 miliardy Dolarů ročně. V roce 2013 byla společnost vyhlášena jako jedna z top největších společností světa.

Zdroj: barbie.unas.cz / wikipedia.org