24/07/2018 (17:00) BUSYMAN DAY

Mortlach 70 - whisky z roku 1938 na prodej

Mortlach 70 nyní o šest let překonává dosud nejstarší dochovanou whisky Glenfiddich. Pod ochranná křídla své značky ji vzali Gordon a MacPhail. Krátce nato byla na pokyn Johna Urquharta, dědečka současných generálních ředitelů společnosti, Davida a Michaela Urquhartových, přelita do svého osudového sherry sudu. Přesně po 70. letech bylo rozhodnuto, že je nevyšší čas a tak byla ze sudu přelita do 54 lahví běžné velikosti a 162 menších, kde strávila další dva roky.

Výsledkem je naprosto unikátní mahagonový Mortlach Old Speyside Single Malt. Svěží a vitální, lehce kouřový, s třešněmi a citrusy v pozadí. Chuť je hladká, nasládlá a mírně suchá. 11. března 2010 slavnostně představena úzkému okruhu ochutnavačů na Edinburgském hradě, kam byla dopravena stráží z řad čtvrtého Batalionu Highlanderů. 

Pro značku Gordon & MacPhail to byl jedinečný okamžik, na kterém její majitelé pracovali doslova po celé generace. 
Vysokou cenu a míru vzácnosti určuje právě věk této whisky.Přídomek nejstarší jistě omámí nejednoho sběratele. Cena prvních zmíněných vystoupala na 10 000 liber za kus (cca 280 tisíc korun), menší lahvičku pak mohou zájemci získat za 2 500 liber (cca 70 tisíc korun). Všechny láhve jsou foukány do tvaru slzy a ozdobeny stříbrným uzávěrem.