Moet - královský mok

Živá připomínka aristokratického luxusu. Právě to proudí v perlivém víně Moet et Chandon. Nejvelkolepějším a nejznámějším pravým šampaňským na světě. Toto šampaňské, když si otevřete, tak to nikdy nemůže být obyčejný okamžik. Stejné víno totiž od roku 1750 otevírali na francouzském dvoře a dodnes se podává na dvoře britské královny Alžběty II.

Ale pojďme zabloudit trochu proti proudu času. Celá sláva a věhlas Moet et Chandon začala v roce 1743, kdy Claude Moet, obchodníček s víny, koupil v Champagne vinici a začal své víno vyvážet do Paříže.

V té době ještě vládl Ludvík XV, který začal holdovat šumivému vínu a tak i aristokrati se tomu rychle přizpůsobili a šumivé víno požadovali. Stali se klienty Clauda Moeta.

Od roku 1750 začal Moet obchodovat přímo s Madame de Pompadour, která měla na starosti zásobování královského dvora. Ve stejném roce ale začal víno dovážet i do Německa, Španělska, Východní Evropy a do Britských kolonií.

V roce 1792 Claude Moet zemřel a správy vinařství se ujal jeho vnuk Jean-Rémy Moët. A tomu se vinařství podařilo ještě rozšířit, od křesťanského řádu koupil další vinice i postup dvojité fermentace, která dodávala vínu vytříbenou chuť.

Jean-Rémy ale nezůstal pouze u vína a v roce 1802 se stal ještě starostou regionu, kde podnikal – Épernay. O dva roky později se z tohoto titulu potkává s Napoleonem.

Od Napoleona dostal za své vinařské uměni medaili a teď se podržte –s nápisem Za statečnost. Přes Napoleona se víno začalo posílat i do Ruska. V té době už totiž nemohl bez Moetu být jediný dvůr.

Tradovalo se dokonce, že každý, kdo putuje přes Francii směrem k Vídni, by se měl zastavit na těchto viních, jinak by toho mohl do konce života litovat. Ve dvacátých letech 19. století se tak prodávalo v průměru kolem dvaceti tisíc lahví ročně.

Zlatá éra končila až s příchodem dvacátého století. První světová válka vinice těžce zasáhla. Rozbombardovaný byl například i dům, kde přespával Napoleon, když si zajel na vinice popíjet. Druhá světová válka a Nacisté vínu opět nepomohli.

Až padesátá léta přinesla změnu a návrat ke slávě. Stál za tím hrabě Robert-Jean de Vogüé, který z rodinného vinařství udělal firmu a v roce 1962 jako první vinařství zapsal Moet na francouzskou burzu. Ve stejném roce byla jeho značka už natolik silná, že začal investovat a budovat image naprostého luxusu. Jako první Moet koupila značku parfémů Christian Dior a o rok později se spojila s Jas Hennessy & Co prvotřídním výrobcem koňaků a za dva roky na to se spojila i Louis Vuitton. V současnosti vyrábí kolem 22 miliónů vín ročně.