Bez práce je rekordní počet lidí

Nezaměstnanost dosáhla rekordní počet. Bez práce je 630 000 lidí. Analytici věří, že by se situace měla během dalších měsíců zlepšovat.

630 000 Čechů nemá pracovní místo. Nezaměstnanost je vyšší než v době krize. Jedná se tak o rekordní hodnoty nezaměstnanosti v historii. Dle údajů zveřejněných Úřadem práce ČR přišlo od začátku roku o práci 43 500 lidí a míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,6%.

Nárůst počtu nezaměstnaných lidí nejvíce sužuje okresy Jeseník (kde vzrostla nezaměstnanost o necelou čtvrtinu), České Budějovice, Písek, Prachatice. Situace není příznivá ani na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku.

Skupinu nezaměstnaných občanů rozšířili především lidé, kterým skončily terminované pracovní smlouvy či dohody a také lidé, kteří ukončili svou podnikatelskou činnost. U bývalých podnikatelů se dá však očekávat, že podnikatelskou činnost obnoví na jaře a proto se v těchto případech jedná pouze o sezonní nezaměstnanost, proto nezaměstnanost mužů nyní převyšuje. Nezanedbatelnou část nezaměstnaných tvoří také absolventi středních a vysokých škol, kteří se snaží o nalezení svého prvního zaměstnání.