Fotosféra - fotografický festival

Do velkolepého nápadu zorganizovat fotografický festival se pustil Jan Hodač. Akce nabídla výstavy, různé workshopy a také řadu talentovaných autorů. O tom, jak se podařilo spojit zážitky a fotografii, si můžete přečíst krátký rozhovor.

O čem festival Fotosféra je?
Projekt Fotosféra i doprovodná soutěž fotomodelek Czech Beauty je o zavádění nových formátů zážitkových akcí kolem fotografie. Prošlapání této nové cesty je sice těžké a české publikum na to není tolik zvyklé, ale my se snažíme odvážně propojovat glamour modelingovou soutěž s prezentacemi slavných fotografů a zapojovat fotografy a návštěvníky volně do dění na festivalu.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Struktura týmu se časem měnila a tvořilo jej celkem více jak 10 lidí, manažeři, kreativci nebo lidé které prostě oslovila myšlenka vzít fotografickou akci z jiného konce.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Snažím se být vizionář a jsem přesvědčený, že fotoakce se dají pořádat i jinak než klasickou formou workshopu nebo veletrhu, jen že těžké zvláště v prvním ročníku na takovou akci přilákat dostatečné množství partnerů. Nicméně se nám podařilo díky bohatému programu a projekcím pozvat mnoho fotografických legend, osobností a fanoušků fotografie, které nemělo na české poměry obdoby. Pokračování už bude věřím díky atraktivním výstupům z akce jednoduší.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Příprava byla hodně náročná, trvala asi 8 měsíců v 5-6 základních lidech, v posledních týdnech často více jak 12 hod. denně, ale nejtěžší bylo překvapivě ustát kritiku, která se na náš festival snesla. Některé byly díky chybám z naší strany oprávněné, některé byly uměle vyvolané, ale že to bude tak silné nás překvapilo, nicméně myslím si, že vzbudit jakékoliv emoce v dnešní době je mnohem lepší než vyhodit 500 tis. za akci, která vyšumí do ztracena.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Za nápadem člověk musí stát, stůj co stůj a nést následky i za to co se třeba nepovede, to k tomu patří. Festival Fotosféra byl odvážný risk pustit se s nadšením do vybudování největšího fotografického festivalu a vsazení velkého balíku energie na jednu kartu. Ale jiná cesta nevedla , bez prvního náročného kroku se nedá nic originálního nebo kultovního vybudovat. Jako příklad mohu uvést mezinárodní festival tvůrčí fotografie Fotojatka mých kolegů z jižních čech, který úspěšně fungoval 8. let.

Na čem pracujete teď?
Je pár dní po festivalu, takže teď pracujeme na tom, abychom shromáždili kvalitní výstupy z akce a zjistili, kdo takovému typu akce opravdu fandil, sbíráme informace, postřehy, fotky a vyhodnocujeme, defacto děláme přípravné tahy jak dál festival rozvíjet a s jakými lidmi. Někteří se za festival hned postavili a nabídli nám pomoc, své know-how a kontakty, věříme, že s doplněným týmem odvážlivců dokážeme postupně vytvořit něco pro české poměry výjimečného!

Více informací o festivalu najdete na webu projektu