Aktuality ze světa byzynsu, které byste si dnes neměli nechat ujít.

Na strojírenském veletrhu v Brně se představí 1 627 firem

V Brně v pondělí začíná 56. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Na výstavišti bude vystavovat 1627 firem z 31 zemí. Je to zhruba o 150 více než v loňském roce. Zhruba polovina společností přijede ze zahraničí. Například z Číny jich bude 72. Na veletrh se dnes chystá český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a také prezident Miloš Zeman.

Největší zájem o veletrh je tradičně z Německa, odkud do Brna přijede 282 firem, což je více než třetina všech zahraničních vystavovatelů. Letošní ročník veletrhu nemá partnerskou zem. Speciálním hostem je Thajsko, které má rozvinutý elektrotechnický a automobilový průmysl. Do Brna přijede z této země 17 firem. Součástí dnešního programu bude sněm Svazu průmyslu a dopravy. 

Hongkongský dolar je stabilní

Americký dolar stoupl na čtyřleté maximum vůči koši měn a začal se na začátku týdne obchodovat také v šestiletém maximu vůči jenu. Přidal k němu asi 0,1 procenta a jeden dolar se rovnal 109,40 jenu. Díky silné měně by ekonomika Spojených států mohla růst rychleji. Dolar je také na dvouletém maximu vůči euru, které se drží nízko kvůli odlišným očekáváním americké a evropské měnové politiky na trzích. Obchodování skončilo níže o 0,1 procento na 1,2676 dolaru. 

Na asijských trzích se pozornost obrátila k Hong Kongu, kde už týden lidé pořádají prodemokratické protesty a v neděli proti nim tvrdě zasáhla policie. Tamní tzv. centrální banka ale oznámila, že Hongkongský dolar byl po napjaté situaci stabilní, i když předtím se měna propadla nejvíce za den v letošním roce. Podle ekonomů oslovených agenturou Reuters by ale pokles honkongského dolaru mohl pomoct k růstu americké měny.

Minimální mzda by mohla růst

Minimální mzda by se do začátku roku 2018 mohla vyšplhat na 11 200 korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Zatím se však podle ní jedná pouze o odhady založené na vládním cíli dostat ji na 40 procent průměrné mzdy v zemi. "Do konce roku vypracujeme harmonogram, kde tyto odhady zakotvíme, a pak o něm budeme diskutovat," řekla ministryně.

Vyplývalo by z toho, že by se minimální mzda musela každoročně zvyšovat o 500 až 700 korun. Aktuálně je minimální mzda na 8 500 korunách, přičemž vláda schválila její navýšení od ledna 2015 na 9 200 korun. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nepovažuje za vyloučené, že by se minimální mzda mohla v příštích třech letech zvýšit o další dva tisíce korun. Byl by k tomu však nezbytný dvouprocentní růst ekonomiky.

DreamWorks Animation chce převzít japonská společnost 

Japonská společnost SoftBank jedná o převzetí amerických studií DreamWorks Animation, která se proslavila filmy jako je Shrek nebo Madagaskar. Informoval o tom server Hollywood Reporter, podle něhož jsou Japonci ochotni zaplatit vysokou prémii. SoftBank minulý týden vydělala asi 4,6 miliardy dolarů (100 miliard korun) díky prodeji akcií internetové společnosti Alibaba.

Částka, kterou SoftBank prodejem akcií získala, by jí na nákup studií bez problémů stačila. Za jednu akcii DreamWorks je přitom ochotna zaplatit 32 dolarů, což je proti poslední zavírací ceně na burze prémie 43 procent. Hodnota studií by se tak pohybovala kolem 3,4 miliardy dolarů. Ani jedna z firem se k informacím serveru prozatím nevyjádřila. Převzetím společnosti DreamWorks, kterou řídí hollywoodský producent Jeffrey Katzenberg, by ze SoftBank učinilo druhý japonský technologický podnik, který převezme studia z Hollywoodu. 

Piloti Air France ukončili stávku

Piloti francouzské letecké společnosti Air France v neděli ukončili stávku, která od 15. září vážně poškozovala finance a pověst firmy. Rozhodli se k tomu i přesto, že své požadavky u vedení společnosti neprosadili. Podle komentářů ustoupili hlavně kvůli sílícímu odporu vůči stávce ze strany veřejnosti i zaměstnanců Air France. Air France, která dnes byla s to vypravit jen asi 45 procent svých pravidelných letů, počítá s postupným zvyšováním počtu spojů a s návratem k normálu v úterý. 

Vláda, která vlastní 16 procent akcií skupiny Air France-KLM, v pátek vyzvala k ukončení stávky, která byla podle premiéra Manuela Vallse již neúnosná. Průzkum ve čtvrtek ukázal, že stávku odsuzovalo 69 procent Francouzů. Vedení společnosti v pátek večer zdůraznilo, že situace Air France se stává "ohromně křehkou". Ztráty v době stávky odhadla na 20 milionů eur (přes 550 milionů korun) denně.