EU v rámci rozpočtového rámce pro 2014-2020 poskytne českým podnikatelům dotace v hodnotě 4,2 mld. eur

Fondy EU přispějí českým podnikatelům v letech 2014-2020 o půl miliardy více než v letech 2007 až 2013. Pro podnikatele je vyhrazena v dotacích částka 4,2 miliardy eur. Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost bude spravovat agentura CzechInvest.

V následující šestiletce Evropská unie prostřednictvím fondů vyhradila pro české podnikatele 4,2 miliardy eur dotací. I když nové dotační období začalo již 1. 1. 2014, celý systém vyplácení dotací má zpoždění. První příliv dotací by měl proběhnout v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku.  Hlavním programem v oblasti dotací bude Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).  Program bude zpravován agenturou CzechInvest.

Tento rok je pro dotační období přelomový. Dochází totiž k dočerpávání finančních prostředků z minulého finančního rámce a současně také k plánování rozložení finančních prostředků během nové šestiletky.

Vliv na výši hodnoty dotace pro jednotlivé podnikatele budou mít nová pravidla Evropské komise. Komise například snížila výši veřejné podpory pro malé a střední podniky z 60 na 45 procent, pro střední podniky z 50 na 35 procent a pro velké podniky hodnota klesla ze 40 na 36 procent.

 Určitá část dotací by podle údajů CzechInvest měla být vyhrazena i pro začínající podnikatele a start-upy. Větší šanci získat finanční podporu z EU budou mít podniky zaměřené na inovace, ICT nebo např. biochemii aj.