Šestnáctiletý podnikatel chce podnikat v marketingu a v internetovém obchodu.

Teprve 16letý student začal podnikat v oblasti marketingu a internetového obchodu. Díky Novému občanskému zákoníku, který je účinný od 1. 1. 2014 může student oficiálně začít podnikat i před dovršením 18 let. Mladík je prvním nezletilým, který využil možnosti nechat se zplnoletit kvůli podnikání.

Česká republika má prvního předčasně zletilého podnikatele. Podle zjištění Radiožurnálu vyhověl Okresní soud v Českých Budějovicích žádosti 16letého studenta. Mladík chce podnikat v oblasti marketingu a internetového obchodu.

Důkladné posouzení mladíka

Součástí důkladného posudku soudkyně bylo i ověření mladíka ve škole. „Kolegyně, která věc posuzovala, dospěla k závěru, že dotyčný má dobrou představu o tom, co by chtěl provozovat a jaké povinnosti mu z toho vyplývají,“ uvedl pověřený místopředseda českobudějovického okresního soudu Miroslav Jurman.

Předčasné zplnoletnění kvůli podnikání umožňuje od ledna nový občanský zákoník. Mladík možnosti využil hned v prvním týdnu nového roku. Rozhodnutí vydal soud tento týden, tedy zhruba dva měsíce od podání žádosti.

Nezletilých podnikatelů přibude

Podle právníka Františka Korbela, který je spoluautorem nového občanského zákoníku, bude podobných případů rychle přibývat.

Odhaduje, že by mohly na soudy dorazit i tisíce žádostí ročně. Především v informačních technologiích a souvisejících oborech často provozují výdělečnou činnost už studenti středních škol.

V minulosti se možnosti zplnoletnění využívalo prakticky jen pro účely sňatku. Podle nového kodexu se mohou lidé ve věku před prahem zletilosti nechat zplnoletnit vedle podnikání také například v případě domácího násilí.

Originální článek si můžete přečíst na http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61771850-cesko-ma-prvniho-...