Novinky z byznysu, které by Vám dnes neměly uniknout

Na stavbu pokračování pražského metra přitečou další 2,5 miliardy z Evropské investiční banky. Česká metropole tak vyčerpá na podzemní dráhu celý jedenáctimiliardový rámec úvěru. Mexiko otevřelo svůj dosud přísně regulovaný trh s ropou. Co dalšího se děje ve světě byznysu a peněz?

Praha si půjčí další miliardy na dostavbu metra A

Praha si půjčí další 2,5 miliardy korun z úvěru od Evropské investiční banky. Dočerpá tak celý jedenáctimiliardový úvěrový rámec na stavbu prodloužení metra linky A do Motola. Rozhodlo o tom ve středu pražští zastupitelé.

Město si dosud v rámci smlouvy s EIB vypůjčilo 8,5 miliardy korun. Peníze jsou určeny na výstavbu prodloužení trasy metra A do Motola, která má vyjít celkem na 22,5 miliardy korun.

Přijetí úvěrového rámce schválilo v prosinci 2011 zastupitelstvo hlavního města. Náklady na prodloužení trasy metra A do Motola se odhadují na 22,5 miliardy korun.

ČD odložily stavbu nového terminálu v Havířově

Dozorčí rada Českých drah ve čtvrtek odsouhlasila odstoupení od projektu na vybudování dopravního terminálu v Havířově, který spočíval v demolici nynější budovy vlakového nádraží.

Sdělila to Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR v tiskové zprávě. O zachování nádraží, které je postaveno v bruselském stylu, usilovala skupina architektů. Mluvčí ČD Radek Joklík odstoupení od projektu nepotvrdil, uvedl jen, že na programu dnešního jednání rady bylo.

Výstavba nového dopravního terminálu byla společným projektem Havířova a Českých drah.

Mexiko otevírá svůj trh s ropou

Mexiko otevře svůj ropný sektor soukromým investorům. Tamní poslanecká sněmovna po dramatické, 20 hodin trvající debatě schválila ústavní novelu, která umožňuje soukromé investice do průzkumu a těžby ropy a plynu. Změna patří mezi největší energetické reformy v zemi za 75 let.

Otevření vysoce regulovaného sektoru již dříve schválil senát. Reforma umožní, že vláda bude moci udělovat smlouvy a licence na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu soukromým společnostem, což v současnosti zakazuje ústava. Veškerá ropa však bude nadále majetkem státu. Ropa je v zemi považována za symbol vlastenectví a suverenity.

V současnosti má na na průzkum a těžbu monopol státní firma Pemex, která ho získala při znárodnění ropného sektoru v roce 1938. Pemex nyní přispívá ke státním příjmům 30 procenty a je považován za symbol národní nezávislosti.

Pražští zastupitelé schválili prodej bytů za 230 milionů

Pražští zastupitelé napodruhé schválili další fázi prodeje bytů. Do soukromého vlastnictví tak metropole převede několik desítek bytů ve dvou blocích panelových domů v Hlubočepích za zhruba 230 milionů korun.

Průměrná cena je kolem milionu korun za byt. Stejný prodej přitom v listopadu překvapivě zastupitelé odmítli. Neshody se týkaly především ceny.

Primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) tehdy mluvil o faktickém zastavení privatizace. Podle již schváleného harmonogramu by totiž Praha měla v následujících letech prodat tisíce bytů za několik miliard korun.

Gorenje nenašla dost zájemců o nákup akcií ve Varšavě

Slovinskému výrobci domácích spotřebičů Gorenje se nepodařilo přilákat dostatek zájemců o nákup akcií určených pro primární nabídku ve Varšavě.

Podle agentury Reuters nízký zájem může ukazovat, že dluhová krize ve Slovinsku odrazuje investory. Gorenje ovládá českého výrobce varné a topné techniky Mora Moravia.

S akciemi Gorenje se nyní obchoduje na burze ve Slovinsku. Firma se však rozhodla nabídnout akcie i ve Varšavě, která je největším akciovým trhem ve střední Evropě. Firma chce nabídnout na burze 10,44 milionu nových akcií, což představuje 36 procent kapitálu. Z nabídky chce získat 45 milionů eur (1,2 miliardy Kč).