Jaké následky přinese zvýšení daní bohatým?

Na konci roku průměrná mzda vyskočila nad 25 tisíc. To vše kvůli tomu, že banky a velké firmy vyplácely svým manažerům bonusy dopředu, aby se vyhnuly vyšším daním, které pro bohaté platí od letoška. Nyní se projevuje to, že pro majitele firem už není tak výhodné si vyplácet vysoké mzdy.

Průměrná mzda na začátku letošního roku klesla. Zatímco za celý loňský rok činila 25 101 korun, za letošní první tři měsíce činila jen 24 061 korun. I v porovnání se stejným obdobím loňského roku je to méně – o 85 korun. Reálně po započtení inflace mzdy meziročně klesly o 2,2 procenta.

Hlavním důvodem poklesu oproti konci loňského roku přitom není vývoj ekonomiky, i když i ten hraje svou roli, ale daně. V posledních letech totiž bylo pro majitele firem mnohem výhodnější dávat si vysokou mzdu než si zisk firmy vyplatit na dividendách.

Cestou přes firemní zisk vychází daňové zatížení 31,2 procenta. Ale pokud si jednatel a majitel firmy loni vyplatil mzdu milion měsíčně, díky stropům na sociálním a zdravotním pojištění jeho efektivní sazba zdanění klesla na 19,8 %. Ale letos při stejném způsobu zaplatí na daních 35,5 %.

Důvody jsou dva – nová sedmiprocentní daň uvalená na příjmy nad 100 tisíc korun, kterou vláda prezentuje jako „solidární“, a zrušení stropu na zdravotním pojištění.

U sociálního jej stát ponechal, protože kdyby ho zrušil, musel by v budoucnu bohatým platit vysoké důchody. A jelikož by politicky neprošla progresivní sazba daně z příjmu, zavedla se složitějším způsobem „solidární daň“, i když se ve skutečnosti jedná o progresivní sazbu. Letos naopak mzdy v těchto odvětvích klesnou, protože bonusy byly vyplaceny už loni.

Na konci roku průměrná mzda vyskočila nad 25 tisíc kvůli tomu, že banky a některé velké firmy vyplácely bonusy pro letošní rok ještě v roce 2012. V bankovnictví v závěru roku mzdy vyskočily o čtvrtinu, v energetice o 13 procent. Letos v těchto odvětvích mzdy klesnou, protože letošní bonusy už jsou mnohdy vyplaceny.

Medián mezd činil 20 051 korun. Oproti úvodním třem měsícům loňského roku klesl o 0,4 procenta, u mužů činil 21 749 korun, u žen byl 18 075 korun.

Zdroj: iHned.cz