Čeští programátoři získali v Cambridge miliony na rozjezd firmy

Cambridge je ohromně inspirativní místo, je tam velká koncentrace špičkových firem a skvělých mozků, říká programátor Jakub Nešetřil. V evropském Silicon Valley se prosadil a jeho mladá firma tam získala bohatého investora.

Třiatřicetiletý programátor Jakub Nešetřil má jasno. Jeho rok stará softwarová firma Apiary.io, která čítá čtyři zaměstnance a pár platících klientů, bude během dvou tří let slušně vydělávajícím podnikem s pobočkou v americkém Silicon Valley.

A není sám, kdo si to myslí – na svou stranu získal i jednoho z nejtalentovanějších byznysmenů evropského Silicon Valley, britské Cambridge. Dva miliony korun na rozjezd dostal mimo jiné od Neila Davidsona, zakladatele progresivní databázové společnosti Red Gate Software, která se v posledních letech umisťuje v popředí ostrovních přehledů nejžádanějších zaměstnavatelů.

"Seznámili jsme se loni během našeho pobytu v Cambridge, kam se nám podařilo dostat do startupového akcelerátoru Springboard," říká Jakub Nešetřil, který už v roce 2010 zabodoval na akci NodeKnockout, mezinárodním programátorském maratonu.

Tři měsíce intenzivního školení, koučování, pilování byznys plánu a rozhovorů se šéfy vlivných technologických firem pomohly Nešetřilovi a jeho kolegovi Janu Moravcovi ujasnit si, jakým způsobem Apiary.io budovat a kam projekt originálních nástrojů pro programátory směřovat.

"Cambridge je ohromně inspirativní místo, je tam velká koncentrace špičkových firem a skvělých mozků," vzpomíná syn profesora pražské matematicko-fyzikální fakulty.

Davidson, který sedí i v představenstvu Apiary.io (firma je registrovaná v Británii, v Česku má oficiálně jen svou pobočku), ale není jediným významným byznysmenem, který v Nešetřilovi a spol. vidí potenciál. Pár desítkami tisíc dolarů přispěla i Esther Dysonová z New Yorku.

Ta má přitom na české IT experty dobré vzpomínky, pomáhala rozjet velmi úspěšné firmy Romana Staňka včetně nynější GoodData.

"Spolu s tím, jak rozvíjíme Apiary, hledáme i přesný model, kolik zákazníkům účtovat. Ale první firmy z řad uživatelů se nám už samy spontánně ozývají, že by rády platily," vysvětluje Nešetřil, který se nedávno vrátil z několikadenní cesty do Kalifornie, kde hledal obchodní partnery. "To, před čím mě mnozí varovali, se potvrdilo: sehnat v Silicon Valley dobrého programátora je skutečně těžké."

Jde o to, že počítačoví experti jsou tam vzhledem ke koncentraci technologických firem žádané a nedostatkové zboží, ti nejlepší navíc pracují pro kolosy typu Google nebo Facebook.

"Je pro nás ale velkou konkurenční výhodou, že umíme hledat programátory v Česku," dodává Nešetřil.