24/07/2018 (17:00) BUSYMAN DAY

Deloitte zveřejnil žebříček 50 nejrychleji rostoucích technologických firem v Evropě

Společnost Deloitte zveřejnila nový žebříček Technology Fast 50, který tvoří 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě, který vychází z porovnání obratu firem za posledních pět let. Česká firma se umístila na druhém místě, když ji předčil pouze rumunský internetový prodejce letenek Vola.ru.

Nejrychleji rostoucí technologickou firmou v Česku je provozovatel internetových stránek LiveSport. Celkově skončila v středoevropském žebříčku Deloitte Fast 50 na druhém místě. Společnosti vyrostl obrat za pět minulých let o 5820 procent.

Druhé místo mezi českými firmami obsadila společnost Internet Shop (celkově třetí), třetí Kentico Software (celkově jedenáctá).

Nejrychleji rostoucí technologickou společností se stal rumunský internetový prodejce letenek Vola.ru, jehož obrat v posledních pěti letech vzrostl o 6219 procent. První místo tak poprvé obsadila rumunská společnost, která přerušila kontinuitu sedmiletého vítězství polských firem.

Livesport se zabývá poskytováním online sportovních statistik. „Soustředíme se hlavně na přenášení živých přenosů ze sportovních utkání,“ řekl Martin Hájek, jednatel společnosti LiveSport. Firma provozuje sportovní servery, například EuroFotbal či FlashScore a také servery pro sázkaře, kde je možné srovnat nabízené kurzy jednotlivých online sázkových kanceláří.

Serverů se sportovní tematikou má padesát, kde prodává reklamní prostor, v drtivé většině online sázkovým společnostem jako například bwin, bet365, BetClic či William Hill Online.

Firma vznikla před pěti a půl lety. „Naším cílem je stát se největším globálním hráčem na trhu sportovních výsledkových servisů. Příští rok chceme výrazně expandovat na mobilním internetu, dodal Hájek. Firma měla loni obrat více než sto milionů korun.

Druhá nejrychleji rostoucí česká technologická firma Internet Shop pak provozuje e-shop parfums.cz. Kentico Software vyvíjí software pro tvorbu webových stránek, firemních intranetů či internetových obchodů.

Do žebříčku se dostávají společnosti o stáří minimálně pět let a roční obrat minimálně 50 tisíc eur. Celkově se letos dostalo do Deloitte Fast 50 devět českých zástupců. Kromě tří zmíněných jsou v první dvacítce ještě GEM System (dvanácté místo) a Raynet (třinácté místo), níže pak Zoom international (30.), Insia (32.), Mainstream Technologies (41.) a Logio (42.)

Deloitte Fast 50 vychází z porovnání obratu firem za posledních pět let. Letos zahrnuje společnosti z osmi zemí, z ČR, Bulharska, Maďarska, Litvy, Polska, Rumunska, Srbska a Slovenska. Zkoumáno je ale sedmnáct zemí střední Evropy a Balkánu.

Deloitte se zároveň dotazovalo podnikatelů, jaké základní priority ovlivňují jejich úspěch v roce 2011. „Důvěra v budoucí růst stoupá, míněno v organický růst, nikoli akvizice či IPO, řekl Zdeněk Křížek, Partner Deloitte v odvětví telekomunikací a médií. „Na něj sází většina firem.“ Další prioritou je odborná kvalifikace zaměstnanců. A lídři technologických firem jsou také daleko více ochotni vsadit si na služby cloud computingu, který má generovat úsporu nákladů.

Autor: 
Ondřej Malý