Podnikání při studiu? Jde to!

Být současně podnikatelem i studentem vyžaduje několik předpokladů k dosažení úspěchu, a to jak v podnikání samotném, tak i ve zvládnutí studijního programu. Nebudeme zde rozebírat možnosti podnikání na střední či dokonce základní škole, protože se jedná o velmi náročnou a ojedinělou situaci, která sebou nese řadu i právních komplikací vzhledem k nízkému věku mladých podnikatelů.

Podnikatelem na škole

Podnikání při vysoké škole možné je a sami jsme to zažili. Jen je potřeba si uvědomit pár důležitých aspektů, které budou vaše snažení ovlivňovat každý den. Tím prvním a nejdůležitějším je čas. Ten budete muset velmi pečlivě rozdělit mezi tyto dvě činnosti, aby ani jedna nestrádala.

Zároveň si musíte uvědomit, že mnoho dalších vašich aktivit, zejména osobních, půjde na pár let stranou. Dokážete si to představit?

Vysoké školy vám v dnešní době nabízejí studium prezenční neboli denní, ale i dálkové. A právě studium na dálku se pro podnikání jeví jako nejlepší možnost, jelikož do školy nemusíte docházet pravidelně, a tudíž se můžete ve všedních dnech naplno věnovat svému podnikání a škole “obětovat” víkendy. Nesmíte ale úplně vypustit svoje osobní volno a odpočinek, ať už má jakoukoli podobu. Pokud určitý relax ze svých plánů vyřadíte, dříve nebo později se vše projeví ve vašem podnikání, studijních výsledcích i celkové fyzické a duševní pohodě.

 

Při denním studiu je podnikání o dost složitější. Věnovat se byznysu na plný úvazek je velmi náročné po všech stránkách, ale nebrání vám s nějakým nápadem alespoň začít, připravit si veškeré plány a hned po studiu se mu začít plně věnovat. V těchto případech je také dobré si rozmyslet, jakou vysokou školu zvolíte. Například soukromé univerzity bývají v těchto ohledech benevolentnější a vycházejí svým studentům více vstříc – vybírat si ale školu jen dle tohoto kritéria je poměrně úzkoprsé a krátkozraké. Škola musí především splňovat to, co od ní očekáváte.

Plánování a odhodlání

Docílit studijního i pracovního úspěchu je možné, jen pokud máte v malíčku time management, dostatek odvahy a píle vše zvládnout. A také se smířit s tím, že klasický studentský životní styl aneb “sejdeme se po přednášce u piva“ asi s největší pravděpodobností už nezažijete. Ačkoli, nic není nemožné, a třeba se vám povede skloubit úplně vše, stačí jen chtít :)

 

Pokud jste rozhodnutí vydat se tímto směrem, přečtěte si naše další články, které vás nasměrují na cestu, jak vůbec s podnikáním začít, jak založit firmu nebo jak získat potřebný kapitál.  

 

Autor: 
Jakub Kočí