Co dělat KDYŽ: Jdu poprvé za investorem

U nás na blogu jste se mohli dočíst o tom, jak financovat svůj projekt. Jednou z možností je cesta soukromého kapitálu, kterou poskytne investor. Nezkušeným autorům nejspíš automaticky vyvstanou otázky typu: Jak se ale připravit na samotné jednání? Jak bude probíhat první schůzka? Vůbec nevím, co mám očekávat, nemám žádné zkušenosti.

Nejdříve si uvědomte jednu věc. Investor nevkládá svoje finance jen do vašeho nápadu, ale z velké části především do vás. Přeci jen budete obchodní partneři a toto rozhodnuti je stejně důležité jako výběr životního partnera. Ne nadarmo se říká, že mít s někým firmu je jako manželství. Proto samotná příprava na setkání s potenciálními investory je velmi klíčová.

Připravte se na investora důkladně

Především je nezbytné mít svůj projekt v hlavě, znát všechny podstatné informace a také odpovědi na tyto důležité otázky:

  • Co od investora očekáváte?

  • Co nabízíte?

  • Jaká je vize vašeho projektu?

 

V neposlední řadě nesmíte opomenout důležitá čísla, která jsou pro investory velmi podstatná a vedou k rozhodnutí, zda investovat, či nikoli.

Co dělat Když jdu poprvé za investorem

Připravte si veškeré podklady, které ke svému projektu máte, udělejte si poznámky a klidně přijďte i s dotazy na samotného investora. Vždyť i vy si vybíráte svého partnera v podnikání a rozhodně není dobré uzavřít spolupráci s někým jen proto, že vám poskytne vámi požadovanou částku a přijme vaše podmínky. Musíte si zkrátka sednout i po lidské stránce.

Šaty dělají člověka

Závěrem zmiňme věc, kterou nejspíš každý z vás ví, ale není na škodu si ji připomenout. Zaměřte se na svůj zevnějšek. Nemusíte na schůzku přijít zrovna v obleku, ale montérky nejsou zrovna tím pravým oblečením, i když jste třeba instalatér a hledáte investora pro rozvoj své firmy.

Pokud se s někým potkáte, jsou velmi důležité první vteřiny setkání – zde si každý z nás vytvoří tzv. první dojem a ten se nezmění během krátké chvíle, ale až po delší době.

A nezapomeňte také na to, že první schůzkou nic nekončí, ale naopak začíná. Snažte se být dochvilní a reagujte na investorovy maily či telefony co nejdříve. Spolehlivost je jednou z podstatných vlastností k úspěchu.

Pokud si nejste jistí, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s přípravami pomůžeme a podělíme se s vámi o naše dlouholeté zkušenosti s investory i jejich investičními vstupy.


 

POJĎTE S NÁMI PROBRAT SVŮJ PROJEKT

 
 
Autor: 
Jakub Kočí