24/07/2018 (17:00) BUSYMAN DAY

Vhodné finanční prostředky pro start Vašeho podnikání

V praxi se často setkáváme s lidmi, kteří mají originální podnikatelskou myšlenku a domnívají se si, jak je cenná a vydělá jim mnoho peněz, avšak ne vždy se sen stane realitou. Na druhou stranu jsme se určitě setkali i s lidmi takovými, jejichž podnikatelský záměr nebyl tak originální, ale díky svým schopnostem vybudovali úspěšný a prosperující podnik. Z toho plyne, že i když dobrá podnikatelská myšlenka je základem, není zdaleka vším, co vám přinese úspěch na začátku Vašeho podnikání.

Významnou položkou, která má vliv na průběh začátku Vašeho podnikání jsou finance. Drtivá většina lidí má právě s touto položkou problémy, avšak finanční prostředky prostě pro podnikání potřebujeme. Některé byznysy lze dělat postupně prakticky skoro bez potřeby počátečního kapitálu. Na druhou stranu do řady byznysů je potřeba hned ze začátku „nalít“ hodně peněz k tomu, aby došlo k bodu zvratu a podnik začal prosperovat a vydělávat.

Vlastní nebo cizí financování?

Možnosti financování je několik. První možností se nabízí vlastní finanční prostředky, které však většinou znamenají postupné budování svého podnikání a omezení svých osobních výdajů. Nebo si finanční prostředky můžete půjčit v bance, i když tato varianta není úplně ideální, protože většina bank nechce pro tak nejistou činnost, jakou je začátek podnikání, poskytnout své finanční prostředky, někteří začínající podnikatelé stále volí tuto variantu a pak splácejí vysoké úroky, protože si většinou vezmou neúčelovou půjčku. Je nezbytné si uvědomit, že tato varianta má mnoho rizik a v případě, že se Vám nebude dařit, hrozí, že se zadlužíte ještě víc. Poslední možností je najít si investora a využít tak jeho prostředky. Tato varianta je čím dál oblíbenější a častější. V České republice se za dobu od revoluce stihl nakumulovat značný kapitál a čím dál více lidí má zájem zhodnotit své finanční prostředky skrze investici do zajímavého startupu či podpořit společnost v její expanzi. 

Jak ale investora zaujmout? Musíte si uvědomit, že investor je na pozici, kdy si on vybírá a vy se musíte prodat nejlépe za krátkou dobu, řekněme 10 vteřin, což je poměrně krátká doba pro autora projektu, ale dostatečně dlouhá doba pro investora, aby se rozhodl, jestli má zájem poskytnout své finance právě vám, či ne. Při jednání s investorem musíte být detailně na tuto schůzku připraveni. Nejlépe mít všechny podklady, zpracovaný byznys plán na úrovni a také Vaše vystupování bude hrát velkou roli. Nikdy investorovi nelžete, a pokud máte nějaké resty z minulosti (pohledávky, či dluhy), nejlepším řešením je o všem investora informovat a odůvodnit, jak jste se dostali do takové situace, než aby si Vaše pohledávky investor našel sám.

K nalezení vhodného investora vám může pomoci právě náš portál Busyman.cz, který disponuje největší databází soukromých investorů v ČR. Za dobu svého působení, Busyman.cz nasbíral řadu užitečných zkušeností a rad, které vám při startu Vašeho podnikání určitě přijdou vhod.