10 rad světově úspěšných start-upů

Budoucí úspěšnost startup společností se dá většinou předvídat jen velmi těžce. Z daleka ne ze všech těchto projektů vzniknou prosperující společnosti. Proč některé společnosti vzkvétají, zatímco jiné stagnují, či krachují? Na tuto otázku jsme se zaměřili v dnešním článku, kde Vám nabízíme 10 světově úspěšných startupů. Každý tento startup přináší radu či ponaučení, které se Vám při zakládání startup společností můžou hodit.

 

  1. Kaltura

Rada: Zaměřte se na více specializovaných odvětví

Kaltura je program videí zaměřená na tvorbu, publikaci a distribuci videí.  Program specializuje na různá odvětví, především tedy podniky, vzdělání a média. Kaltura vytvořila specifické vlastnosti a funkce vytvořené na míru a potřebám každého sektoru a nyní je užívána 300 000 podniky, vzdělávacími a mediálními organizacemi, včetně Groupon, Bank of America, Harvardu a HBO. Nedávno Kaltura vydělala 25 milionů $ a tento start-up ilustruje důležitost zaměření se na více oblastí trhu. Ovšem ne na všechny, ale klade důraz na to, aby se podnikatelé zaměřili na klíčové oblasti, které pro ně budou přínosné.

  1. Pandora

Rada: Nabídněte služby s důrazem na individuální potřeby zákazníků

Pandora je personalizovaný hudební servis, který doporučuje rádiové stanice s cílem co nejvíce vyhovět vkusu posluchače. Podstatným prvkem tohoto servisu jsou recenze posluchačů na jednotlivé písničky a interprety. Díky poskytování personifikace hudebního zážitku, si posluchači užívají poslech hudby, která je vybrána přímo pro ně. Pandořin profit činí 231 milionů $.

  1. Taboola

Rada: Umožněte koncovým uživatelům, aby sami rozhodli, co chtějí, abyste jim nabízeli

Tabbola je s příjmem 100 milionů $ a 120 zaměstnanci, společností generující nejvyšší příjem na zaměstnance ve světě. Taboola je platforma doporučující videa, které by mohly uživatele zajímat na základě jejich předešlých preferencí. Na základě toho, že Taboola neposkytuje tyto služby jako jediná, se společnost rozhodla, že bude doporučovat obsahy videí na základě toho, že umožní koncovým uživatelům, aby sami rozhodovali, o tom co má být obsahem jednotlivých videí.

      4.  Voxy

Rada: Nedělejte více věcí na jednou

Voxy je mobilní aplikace, která pomáhá španělsky mluvícím osobám ve výuce angličtiny prostřednictvím denních lekcí zaměřených na slovní zásobu týkající se každodenních činnosti. Díky vyspělé patentované technologii by společnost mohla expandovat v rámci dalších jazyků, ale rozhodla se zůstat a zaměřit se na učení angličtiny, speciálně pro španělsky mluvící. Díky tomu to zacílení si Voxy vytvořila silnou pozici na trhu a disponuje přes 3 miliony uživatelů a 15 milionů $ ve financování.

  1. Gett

Rada: Podnikejte globálně, ale přizpůsobte se každému trhu zvlášť

Gett je mobilní aplikaci, která umožňuje objednání taxi služby nebo pronájem luxusních aut ve 20 městech, včetně New Yorku, Londýna, Tel Aviv a Moskvy. Díky této aplikaci je objednání taxíku mnohem snazší. Poprvé byl Gett uveden na trh v Izraeli, kde stal se výrazným úspěchem a poté se rozšířil do Evropy a Ameriky. Gett je úspěšný především díky globální expanzi a má více než milion uživatelů a kolem 1 500 klientů z řad společností, včetně Googlu. Gett je revolucí v navigaci lidí ve městech.

  1. ShoeDazzle

Rada: Pokud to není rozbité, tak to neopravujte

ShoeDazzle je personalizovaná online stylingová platforma a obchod, který ženám pomáhá s nakupováním. Zákaznice mohou přes aplikaci nalézt a objednat různé druhy bot, oblečení a doplňků. ShoeDazzle byl uveden na trh v roce 2009. Disponuje přes 13 milionů uživatelů a vydělala 66 milionů $ ve financování. Nicméně obchodování společnosti nebylo vždy oslňující. V roce 2011 se společnost zbavila úspěšného předplatného modelu. Tento odzkoušený e-komerční model byl znovu uveden na trh a společnost od té doby začala znovu prospívat.

  1. 2U

Rada: Rozvíjejte to nejlepší

U2 spolupracuje s top univerzitami za cílem zprostředkování jejich studijních programů online formou. Společnost, která získala 100 milionů $ z rizikového kapitálu a je lídrem ve vzdělávací světové technice, nabízí marketingovou a softwarovou technologii za účelem pomoci univerzitám digitalizovat a zvýšit kvalitu jejich programů. Za úspěchem společnosti 2U leží moderní vzdělávací software a sada technických produktů podporujících studenty, fakulty a celkový vzdělávací a univerzitní systém. Zaměřením se na technologii a zaměstnávání nejlepších techniků v oboru, se 2U značně odlišuje od ostatních společností.

  1. Prismatic

Rada: Klaďte velký důrazu na význam týmové spolupráce

Prismatic funguje jako hlasatel zpráv založený na využívání algoritmů, čímž dojde k přizpůsobení se zájmů zákazníků a doporučení zpráv, které je zajímají.  Projekt je založen na zaměření se na zákazníkovy zvyklosti při čtení a preferovaný obsah zpráv. Aplikace na tomto základě navrhne seznam relevantních zpráv. Primastic disponuje více než 25 000 uživateli týdně. Úspěch start-upu spočívá v jeho vysoké spolupráci, praktickém pracovním prostředí, kde technici pracuji v blízkosti designérů, výzkumníků a celého týmu. Výkonný ředitel společnosti, Brandford Cross, se zabýval studiem designu, díky čemuž se mohl aktivně podílet na procesu spolupráce.

  1. Apartment List

Rada: Udržujte prospěšné partnerství spíše, než soutěžte s konkurencí

Apartment List je trh, který pomáhá nájemcům najít ideální pronájem bytu.  Projekt sjednocuje veškeré seznamy bytů, které zobrazuje na online mapě.  Cílem projektu je transformace nepohodlného hledání pronájmu v pohodlný a nekomplikovaný zážitek. Místo toho, aby Apartment List soutěžil se společnostmi nabízející podobné služby, navázal partnerství s několika realitními kancelářemi a využitím jejich inventáře dosáhl k vytvoření start-upu s kapitálem 15 milionů $.

  1. MapMyFitness

Rada: Využívejte agnostické metody

MapMyFitness je fitness-sledovací program, který na základě GPS technologie mapuje a zaznamenává tréninky. MapMyFitness nejprve pouze nabízel funkci sledování fitness aktivit, později své služby rozšířil o další aktivity včetně online tréninkových nástrojů, nutričních produktů a fitness kalkulaček. MapMyFitness nyní využívá přes 13 milionů uživatelů a je kompatibilní s více než 200 zařízení včetně FitBitu a Garmin bike computer.

 

Správný postup, který zaručí úspěch Vašeho start-upu neexistuje, avšak z těchto deseti příběhů se lze něčemu přiučit a vyvarovat se některým hrozbám, které by mohly tkvít za neúspěchem Vašeho startupu. Vždy bychom však měli mít na paměti, že dobrý nápad k založení prosperující společnosti zdaleka nebude stačit.