Investovat do realit? Ano, v Srbsku a České Hoře!

Je třeba rozlišovat, druh reality (nemovitosti), která je předmětem investice. I když růst cen nemovitostí poslední dobou zpomaluje nebo stagnuje a tento trend v následujících měsících bude pokračovat, vyplatí se zaměřit se na rozvíjející Evropské regiony.

Kouzlu Česné Hoery podléhá v poslední době stále více cizinců, kteří zde nakupují nemovitosti. Filmové hvězdy Elizabeth Taylorovou či Sylvestra Stallona oslovil ikonický poloostrov Sveti Stefan. A ruský miliardář Roman Abramovič se rozhodl koupit část z třináct kilometrů dlouhé Veliké pláže na jadranském pobřeží poblíž rušného Ulčinu, kterou černohorská vláda privatizuje.

To je pouze viditelný vrcholek zájmu o nemovitosti v Černé Hoře. Jen v loňském roce si zde podle ministerstva financí cizinci koupili nemovitosti za 750 milionů eur. A jak uvádí studie Colliers International, objemy finančních transakcí v realitách se zvedly za poslední dva roky o celých 400 procent. To se týká zejména rezidencí v Kotoru, ve městech Ulčin, Bar, Tivat či Herceg Novi, kde se jejich ceny pohybují od 2500 do 5000 eur za metr čtvereční. Ve Svetém Stefanu či v Budvě je cena ještě vyšší.

Přesto se šéf realitní kanceláře Interspar Sasa Dedeic domnívá, že investice do realitního trhu jsou a budou výnosné ještě deset patnáct let vzhledem k perspektivě členství země v EU a kvalitě života. Výhodou koupě nemovitosti je bezproblémová legislativa, cizinec zde může vlastnit nemovitost, nikoliv pozemek, i výše zhodnocení. Odhady hovoří o dvaceti procentech i více ročně.

Realitní boom zažívá také Srbsko. Poptávka je po kancelářských prostorách ve velkých městech, zejména pak v Bělehradu, a po bytech, především menších. Důvodem takového trendu jsou stoupající mzdy, které koncem loňského roku dosahovaly v přepočtu 544 USD, nižší úrokové sazby a snadnější přístup k hypotékám.

Roste poptávka po bytech v osobním vlastnictví, i proto se od roku 2003 staví ročně o 50 procent více. Nejvíce bytů se objevuje v nové části Bělehradu, kde jsou levnější než v historickém centru. Pronájmy bytů stojí v srbské metropoli od 10 do 12 eur za metr čtvereční.

S posilováním výkonnosti ekonomiky a s růstem spotřeby se mohutně staví nová nákupní centra ve většině srbských měst. Vloni bylo například otevřeno v Bělehradu nákupní středisko ImmoCenter, na řadě je zde letos Delta City 67 a v Novém Sadu už kupující využívají centrum Baazar.

Zvětšuje se celkový objem kancelářských prostor. Jen v Bělehradu se od konce roku 2005 jejich rozloha zvětšila o 40 procent na více než 400 tisíc metrů čtverečních. Ceny pronájmů kancelářských prostor se přitom pohybují od 18 do 22 eur za metr čtvereční měsíčně.

K trendům pak optimisticky dodává Jovova Jaković, generální manažer společnosti Colliers International Serbia: "Pokračující ekonomický růst a zvětšující se rozsah kancelářských prostor naznačuje, že dynamika a oživení tohoto segmentu trhu s realitami se udrží ještě delší dobu."

Autor: 
Milan Mostýn, Alexandra Klausmann