Nestihli jste podat daňové přiznání včas?

Úterý je posledním řádným dnem, kdy lze podat daňové přiznání. Když to nestihnete, nezoufejte! K dobru máte ještě 5 dní ochranné lhůty, takže pokud podáte daňové přiznání v této ochranné lhůtě, placení pokuty se na vás nevztahuje.

Do 1. dubna musí daňoví poplatníci podepsat formulář a zaplatit daň z příjmů. Pokud tak neučiní, mají ze zákona ještě pět dnů, do nichž musí buď na příslušném finančním úřadu či převodem daň zaplatit, aby nebyli pokutování.

Pokud poplatník nezaplatí daň z příjmů ani po uplynutí ochranné lhůty, začnou mu nabíhat penále. Pokuta činí 0,05 % ze stanovené daně popřípadě daňového odpočtu za každý den prodlení. Celková výše pokuty se může vyšplhat až k 5 %. Tento případ může nastat v případě, že nedojde k zaplacení daně vůbec a i po vyzvání finančním úřadem poplatník nestihne v dané lhůtě daň zaplatit.

Kromě pěti denní ochranné lhůty existují i jiné možnosti, jak si prodloužit lhůtu k zaplacení daně. Například v případě, že si poplatník požádá o odložené daňové přiznání, čímž se mu lhůta protáhne o tři měsíce.

V případě, že využíváte služeb daňového poradce, který je k těmto úkonům zplnomocněn, tak se vám lhůta protáhne až do 1. července.