Investovat do zlata se vyplatí méně, než před rokem

Budoucnost ceny zlata není vůbec přívětivá. Během roku se její hodnota propadla o více než čtvrtinu, což je nejznatelnější pád za posledních 30 let. Vyšší růst ceny zlata se podle odborníků jen tak neočekává.

 

Zlato přinášelo investorům za posledních deset let každoroční zisky. Avšak po 13 letech klesla jeho hodnota o více než čtvrtinu. Tento pád je za posledních 30 let vývoje ceny zlata nejznatelnější a nejradikálnější.

Budoucnost vysokých zisků z této investice již není tak růžová, jako bávala. Investoři této komodity nemohou očekávat blízký návrat prosperity.  Cena zlata se od roku 2001 znásobila o více než šestkrát na hodnotu 1670 dolarů za troyskou unci (31,1 g).  Nyní se cena zlata pohybuje kolem 1200 dolarů.

Investice do zlata je považována za bezpečnou i v době ekonomické krize, tento případ však nyní neplatí. Důvodem je nejen nízká inflace, růst ceny akcií ale i zlepšující se stav světové ekonomiky.  Podle předpokladů odborníků by se cena zlata měla v tomto roce pohybovat kolem hodnoty 1170 dolarů za troyskou unci.

Což bude mít také efekt na obchodovatelnost se zlatem. Cena zlata by se měla pohybovat kolem 1200 dolarů i v příštích letech. Pád ceny na 700 či 600 dolarů za troyskou unci obborníci nečekají, protože sousta innvestorů se svých investic do této měny jen tak snadno nevzdá. Odborníci avšak žádný razantní růst a zvýšení atraktivity tohoto žlutého kovu neočekávají.