Nová daň pro živnostníky bude cílit na firmy ve ztrátě.

Nová minimální daň se dotkne podnikatelů, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě a nemají jiné příjmy. Vznikající vládní koalice chce novým opatřením připravit firmy o možnost obejít povinnosti placení daní. Podle ČSSD by se nová daň dotkla až statisíců živnostníků.

Součástí programu budoucí vládní koalice bude novinka pro živnostníky – minimální daň. Tu zaplatí podnikatel, který bude dlouhodobě ve ztrátě a nebude mít jiné příjmy. Opatření má být cílené především na živnostníky, kteří obcházejí placení daní.

Návrh ČSSD je součástí koaliční dohody s ANO a KDU-ČSL, o jejíž definitivní podobě strany jednaly až do noci. Budoucí koalice se dosud rozcházela v názoru na zvýšení firemních daní, zavedení daňové progrese pro fyzické osoby či speciální daně pro banky.

„Na konceptu minimální daně pro vybrané živnostníky jsme se shodli,“ řekl Hospodářským novinám předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. I šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek potvrdil, že toto je jeden z bodů, na nichž je shoda.

Dolaďují se ještě detaily, především výše daně. Má jít o částku kolem 1800 korun měsíčně. Nové opatření by mělo začít fungovat od roku 2015.

Týkat se bude živnostníků, kteří budou více než tři (při začátku podnikání čtyři) roky po sobě vykazovat ztrátu a nebudou mít jiné příjmy. Pokud se další rok podnikatel ze ztráty dostane, může si o zaplacenou částku daň zase snížit.

„Těch živnostníků, kteří začínají nebo se dostanou do ztráty na chvíli, by se to dotknout nemělo,“ vysvětluje Sobotka. Na kolik lidí nová daň dopadne, ale není jasné. ČSSD to odhaduje až na statisíce živnostníků. „Myslím, že půjde o velmi úzkou skupinu lidí, určitě ne o statisíce,“ oponuje partner daňového oddělení poradenské společnosti Ernst & Young a daňový expert poradního týmu ANO Jan Čapek.

„Chceme se zaměřit na typ podnikatelů, který dlouhodobě podniká ve ztrátě, nechává se třeba dotovat daňovým bonusem,“ vysvětluje Bohuslav Sobotka. „Nejde o výnos, spíš o tendenci ke spravedlnosti. Zaměstnanci nemají možnost vyhýbat se řadu let placení daně z příjmu.“

Živnostníci odvádějí na dani stále méně – zatímco v roce 2008 to bylo téměř 18 miliard, loni to bylo jen 3,2 miliardy. Jejich počet se přitom nezměnil – v roce 2008 jich bylo 940 tisíc, loni necelý milion.

Návrh vítá Jaromír Schubert, prezident Unie středního stavu: „Nic proti tomu v této podobě nemám.“

Souhlasí s ním i daňoví experti. „Cílí to na ty, kteří nějakým způsobem obcházejí placení daní, zatajují třeba některé příjmy. Už z logiky věci – z něčeho přece živnostník žít musí, když nemá jiné příjmy,“ říká Lucie Rytířová z poradenské firmy Deloitte.

Podle Tomáše Hunala z PwC opatření směřuje k postihu podnikatelů, jejichž „majetkové poměry dlouhodobě neodpovídají příjmům vykazovaným v daňovém přiznání“.