Warren Buffett : Šestý největší akcionář Exxon Mobil

Fond Berkshire Hathaway se stal šestým největším akcionářem Exxon Mobil, když ve třetím čtvrtletí nakoupil přes 40 milionů akcií tohoto těžaře. Jde o největší obchod fondu od května 2011.

Legendární americký investor Warren Buffet o sobě dal zase vědět. Jeho investiční fond Berkshire Hathaway totiž podle zprávy, kterou poslal americkému regulátorovi burzovního trhu (SEC – Security and Exchange Commission), ve třetím čtvrtletí tohoto roku nakoupil 40,1 milionu akcií jedné z největších firem světa – těžařské Exxon Mobil.

Berkshire Hathaway se tak dle serveru CNBC stal šestým největším akcionářem této firmy. Akcie Exxon Mobil ve čtvrtek zakončily obchodování na ceně 93,22 dolaru za kus, což podíl Buffettova fondu oceňuje na 3,74 miliardy dolarů (v přepočtu 75,62 miliardy korun).

Jde o největší obchod Warrena Buffetta od května 2011, kdy koupil podíl v technologické firmě IBM.

Berskhire Hathaway již podíl v Exxon Mobil vlastnil, na konci roku 2011 ale jeho akcie prodal. Šlo ale o malé množství, jednalo se o zhruba 420 000 kusů akcií. Podle serveru CNBC současný nákup tak velkého podílu v Exxon Mobil svědčí o tom, že za samotným rozhodnutím o nákupu stál hlavně Buffett.

Buffett opět překvapil

Pro mnohé analytiky je krok "Věštce z Omahy", jak se Buffettovi často přezdívá, překvapením. V květnu 2012 se totiž nechal slyšet, že udělal chybu, když jeho fond koupil akcie těžaře ConocoPhillips, jelikož nemá jasný názor na budoucí vývoj cen ropy.

Ze zprávy, kterou fond Berkshire Hathaway musí každé čtvrtletí posílat SEC, vyplývá, že ve třetím čtvrtletí zároveň prodal 44 % držených akcií právě ve ConocoPhillips, a v současnost tam tak drží 13,53 milionu akcií. To hodnotu podílu fondu snížilo na necelou miliardu dolarů.

Ze zprávy dále vyplývá, že největší podíl v portfoliu Buffettova fondu zaujímá banka Wells Fargo (20 %), za ní následuje Coca-Cola (16 %). Největší pětku pak uzavírají IBM, American Express a Procter & Gamble.