Česká ekonomika mezičtvrtletně opět klesla

Česká ekonomika opět klesá. Mezičtvrtletně se HDP propadl o 0,5 procenta. Analytici přitom očekávali, že HDP naváže na dobré výsledky z druhého letošního kvartálu a opět poroste. Růst či minimálně jeho tempo klesá i v ostatních evropských ekonomikách.

Zatímco výsledky za druhé čtvrtletí naplňovaly ekonomy alespoň mírným optimismem, aktuální údaj působí opět depresivně. Český HDP ve třetím čtvrtletí meziročně i mezičtvrtletně klesl. Oproti druhému čtvrtletí se ekonomika propadla o půl procenta, oproti loňskému třetímu čtvrtletí o 1,6 %. 

Vyplývá to z předběžného odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Analytici přitom v průměru očekávali mezičtvrtletní půlprocentní růst, tedy pokračování oživení.

Nepříjemně překvapený byl zveřejněnými čísly i hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny Jan Bureš. "Ukazuje se, že nadále trvá disproporce mezi dobře fungujícím exportním sektorem a propadem investic," komentoval předběžný odhad ČSÚ Bureš.

To, že stávající krize je „vyrobená u nás“, podle Bureše potvrzují také čísla z okolních zemí, která jsou i přes pokles tempa růstu o poznání pozitivnější.

Nerovnoměrná dynamika podle ekonoma také ukazuje na pomalé a složité oživení, které českou ekonomiku čeká. "Rozhodně nebude v následujících kvartálech nikterak rychlé," dodává.  

ČSÚ: Klesá objem investic i saldo zahraničního obchodu

Nejen na slabé investice, ale i na zhoršující se poměr v saldu zahraničního obchodu upozorňuje i samotný komentář ČSÚ. "Prohlubující se pokles HDP byl důsledkem negativního vývoje dvou ze tří základních složek úhrnné poptávky. Tvorba hrubého fixního kapitálu se dále snížila vlivem slabé investiční aktivity nejen stavebního charakteru. V zahraničním obchodě sice vývoz zboží meziročně vzrostl o 1,2 %, dovoz však byl vyšší o 2,7 %, aktivní saldo proto v uplynulém čtvrtletí kleslo v meziročním i mezičtvrtletním srovnání," píše se v komentáři k uvedeným datům.

Právě mezičtvrtletní výsledky publikované za druhý kvartál letošního roku ukončily historicky nejdéle trvající recesi v dějinách Česka. Zatímco ještě v prvním čtvrtletí zaznamenal HDP pokles o 1,3 %, v tom následujícím stoupl o 0,6 %.

Německá ekonomika zpomalila růst na 0,3 %. Francouzský HDP dokonce klesl o 0,1 % - čtěte ZDE

Výsledky změny HDP za třetí čtvrtletí dnes už oznámilo i Německo nebo Francie. Zatímco ekonomika našich západních sousedů i přes zpomalení tempa nadále zůstává v růstu alespoň 0,3 procenta, Francie se opět propadla k poklesu, byť pouze 0,1%.

Výsledky má dnes ohlásit i eurozóna jako celek. Analytici oslovení International Business Times očekávají, že celá eurozóna vyroste pouze o 0,1 %.