Index PX? Ano, jeden z nejúspěšnějších na trhu!

Nejúspěšnější akciové indexy dokázaly za poslední dva roky více než zdvojnásobit svou bodovou hodnotu. Konkrétní akcie pak rostly i ve stovkách procent. Málokterý investor tak uzavírá poslední dva roky v mínusu. Na kterých trzích obchodovali ti nejúspěšnější?

Pohled na burzy přesně dva roky po dosažení dna ukazuje, jak je pro investora důležité neztratit nervy. Na trhu je spousta titulů, které demonstrují, jak rychle se mohou drtivé ztráty přehoupnout v opak. Z vhodně načasovaného nákupu se může stát investice s ročním výnosem překračujícím stovky procent.

Ukazuje to příklad Fordu, jediné významné automobilky v USA, která se vyhnula bankrotu. Její cena se za poslední dva roky zvýšila o 732 procent. Impozantní je i růst indexu S&P 500 odrážející změnu hodnoty nejvýznamnějších akcií obchodovaných na Wall Street. Od 9. března 2009 jeho hodnota vyskočila o víc než 95 procent.

Naříkat nemohou ani investoři pokoušející štěstí na pražské burze. Kdo nakoupil přesně před dvěma lety, prodělal jen pokud sáhl po akciích developera ECM. V takovém případě však byla ztráta drtivá - přes 62 procent. Ovšem už před dvěma lety byla tato firma prakticky v agonii a moc nových investorů nepřilákala.

Všechny ostatní tituly z chudé pražské nabídky za sledované období posílily. Nejméně Telefonica O2, její kurs poskočil o 4,2 procenta. K tomu je ovšem nutno připočíst velmi solidní dividendy. Z velkých titulů si nejlépe vedly banky (Komerční banka +174 %, Erste +316 %) a z růstu cen surovin profitovala NWR (spoluvlastněná Zdeňkem Bakalou, majitelem nakladatelství Economia, pod které spadají Hospodářské noviny i server iHNed.cz), která posílila o 346 procent.

Na absolutním vrcholu jsou akcie sítě autobazarů AAA. Kdo se nebál málo likvidních akcií a neodradilo ho ani zklamání z neúspěšného období po vstupu na burzu, tomu investice "nakynula" o závratných 401 procent.

Pražská burza jako celek se za sledované období zařadila do Top 10 nejúspěšnějších trhů navzdory tomu, že v březnu 2009 se už od svého dna vzdalovala několik týdnů. Růst indexu PX o 90 procent však neříká celý příběh. Když se vezme v úvahu zhodnocení koruny (proti dolaru o více než 20 procent, proti euru o 15), poskočí pražský parket z devátého místa na čtvrté. Přeskočí tak Varšavu, Frankfurt, Hong Kong i samotný index S&P 500.