Kam investovat v krizi? Akcie světových značek, tvrdí ekonomové!

V Evropě se koncem roku podařilo odvrátit hrozbu systémového kolapsu. Dluhová krize ale zdaleka není u konce. Turbulence na trzích mohou způsobit jak jarní volby v Itálii, tak pak podzimní volby v Německu.

"Z hlediska ekonomického růstu vypadá rok 2013 mírně optimisticky. V USA pokračuje oživení, zejména pak v sektoru stavebnictví. Nezaměstnanost pozvolna klesá," říká pro IHNED.cz Karel Tregler, portfolio manažer Generali PPF Asset Management.

Evropa podle něj během 1. či 2. čtvrtletí snad vybředne ze současné mělké recese a navrátí se k pomalému růstu.

"Stále ale budou velké rozdíly v ekonomické výkonnosti zemí v centru EU (zejména Německo) a na periferii (Španělsko, Itálie). V Číně končí cyklus redukce zásob, který v posledních dvou čtvrtletích brzdil ekonomický růst. Aktuální makroekonomická data z Číny vyznívají vcelku optimisticky," doplňuje.

Jak byste sestavil ideální akciové portfolio roku 2013? Které sektory by v něm byly především zastoupeny?

Nic takového jako obecné „ideální portfolio“ neexistuje. O ideálním nebo raději optimálním portfoliu můžeme hovořit vždy jen ve vztahu k danému investorovi. Pokud se ale ptáte na to, jaké sektory budou v roce 2013 dobře performovat, tak bych to viděl následovně:

Jelikož čekáme (mírné) ekonomické oživení, je dobré se zaměřit na pro-cyklické sektory. Jde tedy zejména o finanční sektor (banky, pojišťovny), průmyslové podniky a výrobce zboží dlouhodobé spotřeby. Zajímavý bude i sektor veřejně obchodovaných private equity firem. Kombinace oživující ekonomiky a levného financování je pro tyto firmy velice atraktivní.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Překvapivě zajímavé mohu být i některé defenzivní akcie. Institucionální investoři, zejména pak banky a pojišťovny, jsou kvůli nízkým úrokovým sazbám nuceny hledat alternativní zdroje výnosů. Akcie s vysokým dividendovým výnosem a nízkou citlivostí na vývoj akciového trhu (nízkou betou) jsou z tohoto pohledu velmi zajímavou alternativou.

Jde zejména o telekomunikační firmy, distributory vody či elektřiny nebo obchodních řetězce. Nemyslím si, že by tyto akcie zásadně rostly a překonaly tak výnos trhu, ale domnívám se, že by měly mít omezený prostor k poklesu. Pro defenzivní investory je to myslím dobrá volba.

Nabízí pražská burza dostatečný potenciál pro rok 2013? Čekáte úpadek likvidity a tím "pomalou smrt" BCPP?

Likvidita na pražské burze opravdu již několik let upadá. Objemy obchodů se propadly asi na čtvrtinu toho, co se zobchoduje v Polsku. Je evidentní, že Praha již není burzovním centrem střední Evropy, tím už je několik let Varšava. Důvodů tohoto vývoje je bohužel celá řada. Pevně ale věřím, že se tento dlouhodoběnegativní trend podaří zvrátit.

Je tuzemský akciový trh něčím specifický? Proč by například investor ne/měl volit právě Prahu?

Náš tuzemský akciový trhy byl mnoho let specifický tím, že používal systém market-makerů, i když pro to už mnoho let nebyl důvod. Přechodem na nový obchodní systém (Xetru) se situace standardizovala. Specifikem českého trhu je i nízký počet titulů.

Pro drobné (retailové) investory je burza zajímavá tím, že mohou investovat v domácí měně, tedy bez měnového rizika (s výjimkou duálních listingů jako např. Erste Bank). Také je potřeba zmínit, že v průměru se u nás obchodují tituly s atraktivním dividendovým výnosem.

Je podle Vás obecně investice na akciovém trhu alternativou například k důchodovému spoření? V jaké míře?

Do určité míry ano, a to zejména pro mladé lidi, kteří mají s investováním na kapitálovém trhu určité zkušenosti. Obecně vzato vnímám individuální investování na kapitálovém trhu jako doplněk k ostatním zdrojům financování penze, než jako jeho alternativu.

Kterou jednu konkrétní akcii byste koupil svým dětem, kdyby ji mohly prodat až za 50 let?

Koupil bych jim ETF (burzovněobchodovaný fond) na MSCI All Country World Index. Je to krásně diverzifikovaný koš akcií, kde jsou zastoupeny všechny významné světové burzy. Upínat se na jeden titul nedává smysl, člověk na sebe bere neúměrně velké jedinečné riziko dané firmy. V takto dlouhém časovém horizontu se trh přechytračit prostěnedá :-) .