Světovým podnikatelem roku 2012 je James Mwangi z Keni

Dr. James Mwangi, generální ředitel keňské Equity Bank, byl vyhlášen Světovým podnikatelem roku 2012. Uspěl mezi 59 finalisty – vítězi národních kol soutěže Podnikatel roku z 51 zemí celého světa. Za Českou republiku ve světovém finále soutěžil Jannis Samaras, generální ředitel společnosti Kofola a držitel ocenění Ernst & Young Podnikatel roku 2011 České republiky, který se slavnostního vyhlášení s manželkou i spolupracovníky osobně zúčastnil.
 
„James Mwangi dokázal změnit život spousty lidí v tomto africkém regionu, protože jim nabídl přístup k finančním prostředkům, o kterých si dřív mohli nechat jen snít,“ říká předseda poroty Ruben Vardanian, prezident ruské společnosti Troika Dialog. „A kromě toho vybudoval rychle rostoucí a prosperující banku.“
Equity Bank je podle počtu klientů největší bankou ve střední a východní Africe většinově vlastněnou místním kapitálem. Působí v Keni, kde provozuje přes sedm milionů bankovních účtů, což je více než polovina všech účtů v zemi. Další pobočky má v Ugandě, Jihosúdánské republice, Rwandě a Tanzanii.
„Je mi velkou ctí, že mohu tuto cenu přijmout jménem všech zaměstnanců Equity Bank i jejích klientů,“ prohlásil J. Mwangi. „Vnímám ji jako ocenění Afričanů, kteří vidí ve vlastním podnikání sílu, která dokáže změnit hospodářskou i sociální situaci v Africe.“
 
„Je hlavně Jamesovou zásluhou, že Equity Bank patří v Africe k těm nejlepším příkladům podnikatelského úspěchu,“ říká Maria Pinelli, víceprezidentka Ernst & Young pro strategické trhy. „Věřím, že jeho příběh o spojení mimořádného podnikatelského ducha s inovativním ekonomickým modelem může být inspirací i v celosvětovém měřítku.”
 
„Pro podporu inovací, vytváření nových pracovních míst a posilování prosperity udělali právě podnikatelé během uplynulých 26 let, kdy pořádáme naši soutěž, víc než kdokoli jiný,“ říká Jim Turley, předseda představenstva a CEO Ernst & Young. „A nejen v období hospodářského růstu, ale hlavně a především v dobách, kdy se ekonomice příliš nedaří. James je zosobněním výjimečné podnikatelské vize a odhodlání a titul Světový podnikatel roku 2012 mu náleží plným právem.”
 
„Česká republika měla v Jannisovi Samarasovi kvalitního zástupce, který splňoval kritéria pro výběr nejlepšího světového podnikatele, zejména jeho podnikatelský příběh, mezinárodní působení a inovativní přístup,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice a dodává: „Afrika se i přes své problémy stává stále atraktivnějším regionem pro investory. Velký podíl na tom mají právě takové osobnosti jako je letošní světový vítěz James Mwangi z keňské Equity Bank.“
Jannis Samaras k účasti na světovém finále dodává: „Byla to pro mně nečekaná příležitost k setkání s nejlepšími podnikateli na světě a navzdory tomu, že jsme byli každý z jiného oboru – odnesl jsem si odsud mnoho inspirace a motivace.“ 
 
Záznam ze slavnostního ceremoniálu a rozhovor s vítězem soutěže je k dispozici na webové stránce: http://digitalnewsagency.com/stories/6683-ernst-young-world-entrepreneur...
 
Porota soutěže
 
Světového podnikatele roku 2012 vybírala nezávislá porota složená z vítězů předchozích ročníků této soutěže. Jejím předsedou byl Ruben Vardanian, prezident ruské společnosti Troika Dialog. Dalšími členy poroty byli:
Haryanto Adikoesoeme, PT AKR Corporindo Tbk (Indonésie)
Kunio Namekata, TMI Associates (Japonsko)
Lui Jiren, Neusoft Corporation (Čína)
Michael Spencer, ICAP plc (Velká Británie)
Rebecca MacDonald, Just Energy Group Inc. (Kanada),
Rodrigo Alonso Herrera Aspra, Genomma Lab Internacional (Mexiko)
Steve Case, America Online (Spojené státy)
 
Informace o vítězi Dr. Jamesi Mwangim a Equity Bank Limited
 
Dr. James Mwangi má rozhodující podíl na tom, že se z krachující Equity Bank stala významná finanční instituce kotovaná na burze. Současně byl hlavním motorem úsilí této banky o zásadní sociální a ekonomickou proměnu životních podmínek v tomto regionu – díky přístupu ke komplexním, moderním finančním službám, které by chudým Afričanům otevřely nové příležitosti.
 
Co do počtu klientů je Equity Bank dnes největší bankou ve střední a východní Africe většinově vlastněnou místním kapitálem. Účet u ní má přes sedm milionů Keňanů, je to více než polovina všech bankovních účtů v zemi. Další pobočky má v Ugandě, Jihosúdánské republice, Rwandě a Tanzanii.
 J. Mwangi byl hlavním iniciátorem rozhodnutí investovat do vybudování masivní IT platformy, která je schopna obhospodařovat až 35 milionů bankovních účtů, a moderního datového centra, jediného svého druhu v subsaharské Africe. Díky těmto investicím se Equity Bank dostala na špičku ve využívání mobilních telefonů pro poskytování finančních služeb. Mezi její špičkové inovace patří například mobilní bankovní účet M-KESHO, dále Orange Money, mobilní platforma pro peněžní převody klientů společnosti Orange Telecom, nebo aplikace pro zprostředkovávání služeb jiných bank.
 
Equity Bank se podařilo získat historicky největší kapitálovou investici ve střední a východní Africe (180 milionů amerických dolarů), když se jejím akcionářem stala investiční společnost Helios EB.
 
J. Mwangi je rovněž předsedou Nadace Equity Group, která má za úkol rozšiřovat spektrum sociálních aktivit skupiny. Nadace si s ohledem na specifické sociálně-ekonomické potřeby afrického kontinentu vytipovala pro realizaci svých programů následujících šest oblastí: rozvoj vzdělání a řídících schopností, zemědělství, finanční gramotnost a rozvoj podnikání, zdraví, inovace a udržitelné životní prostředí. Ve spolupráci s Nadací MasterCard se jí v Africe podařilo vytvořit největší stipendijní program v oblasti sekundárního vzdělávání a rozvoje řídících schopností.
 
V hospodářském roce 2009–2010 se obrat banky zvýšil o 32 % a hodnota jejích aktiv o 42 %. Magazín Financial Times zařadil J. Mwangiho v roce 2010 mezi padesátku ekonomických lídrů z rozvíjejících se ekonomik.
 
Profil českého vítěze
 
Jannis Samaras se narodil v Československu řeckým rodičům s obchodním duchem. Svého otce Kostase dodnes považuje za svůj hlavní podnikatelský vzor. V roce 1990 začali podnikat s dalšími třemi společníky Reném Sommerem, Tomášem Jendřejkem a Reném Musilou, a jak rád zdůrazňuje, ideálně se sešli. Kofola je nyní jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě a ve svých sedmi výrobních závodech na čtyřech trzích zaměstnává téměř 2000 lidí. Češi už si dnes léto bez točené Kofoly snad ani neumí představit a američtí konkurenti se nestačí divit, co že se to v Česku děje. Do produktového portfolia firmy patří také řada ovocných nápojů, sirupů a koncentrátů Jupí, nápoje Top Topic a Vinea, dětmi oblíbený Jupík, pramenitá voda Rajec nebo pravá RC Cola. V loňském roce navíc přibyly energetické nápoje Semtex a Erektus, když Kofola koupila společnost Pinelli. V roce 2008 při expanzi na vysoce kompetitivní polský trh udělala skupina Kofola - Hoop další zásadní krok, když získala nového investora Enterprise Investors. Majoritní podíl společnosti však nadále zůstává u českých majitelů. Budoucnost vidí Jannis Samaras především v chytrých a promyšlených inovacích a akvizicích. A recept na úspěch? Náskok před konkurencí si podle něj Kofoláci udržují především díky kreativnímu marketingu a produktovým inovacím. Za důležité vlastnosti podnikatele pak považuje převzetí zodpovědnosti, chuť dělat věci po svém a také dávat do své práce kus sebe. Volného času mu moc nezbývá, a tak si ho rezervuje především pro rodinu. A jeho osobní motto? Asi nepřekvapí, že je to dnes už známé: „Když ji miluješ, není co řešit.“