Představovaný systém přináší inovativní řešení, které je na evropském trhu svým rozsahem a koncepcí zcela unikátní. Jedná se o systém pro zabezpečení energetické infrastruktury pro širokou škálu klientů (rodinné domy, penziony, hotely, nemocnice, haly, apod.).
Na současném trhu neexistuje spolehlivé řešení, které by efektivně chránilo tuto důležitou infrastrukturu před vnějšími hrozbami jako jsou např. kybernetické útoky. Současné systémy, které poskytují základní služby jako elektřinu, vytápění, ohřev vody a klimatizaci jsou velice snadno zneužitelné pro tento typ útoků.
Za tímto účelem vyvíjí startup vlastní hardware pro provoz řídící části softwarového řešení, které umožní dlouhodobou podporu a vývoj daného konceptu.
Dále připravuje podpůrný hardware, který bude sloužit pro dosažení maximálního využití vyrobené energie k vlastní potřebě. Jde tedy především o prvky regulace za účelem akumulace a řízení energetických zařízení.
Pro ovládání klientského software bude využívat běžný hardware: počítače, tablety a telefony. Počítá se ale i s možností využití zařízení typů televize či pokročilých hlasových asistentů. Poslední zmíněný způsob ovládání bude určen především pro klienty s nějakým handicapem.
Hlavním zaměřením konceptu je bezpečnost. Ta je na prvním místě! Následovaná je komplexním monitorováním a vyhodnocováním důležitých infrastrukturních prvků pro možnost efektivní regulace, čímž umožňuje zákazníkům dosáhnout maximální energetické soběstačnosti. Klienti mají zároveň možnost zobchodovat vyrobenou zelenou energii pro kterou nemají další využití.
Pod pojmem „důležité infrastrukturní prvky“ máme na mysli především fotovoltaické, vodní a větrné elektrárny. Dále do této kategorie patří tepelná čerpadla, klimatizace, rekuperace a podobná zařízení. Na trhu se v současné době využívají zařízení, které plní svou funkci, ale bez přidaných hodnot a služeb jako technologie projektu.
Stěžejní vlastnosti systému:
Společnost vznikla v roce 2020 a její hlavní činností byla instalace technologií pro chytré domácnosti a sběrnicové instalace, řízení audio a video techniky, inteligentní elektroinstalace či zabezpečení. Později se společnost začala zabývat i vývojem specializovaného ERP systému pro společnost věnující se instalacím FVE a solárních a větrných systémů. Mottem „Chytré domy 21. století“ hodlá projekt naplňovat tuto základní myšlenku a vizi.
Klíčoví lidé ve firmě:
Jednatel/CEO - Za svou kariéru nasbíral zkušenosti převážně ve dvou základních oblastech: v oblasti IT a manažerském řízení. V oblasti IT působil jako „Senior IT Administrator“ v jehož kompetenci byl návrh, realizace a správa IT infrastruktur. Naopak v oblasti řízení působil na pozicích „Technického manažera“, kde zajišťoval řízení dílčích oddělení do 100 zaměstnanců.
Ekonomický manažer - Vystudoval VŠB – Technická univerzita Ostrava se zaměřením na ekonomiku a řízení. Od počátku devadesátých let vlastní účetní firmu o 20 zaměstnancích a spravuje více jak 250 účetních jednotek.
Projektový manažer - Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde se specializoval na oblast informačních technologií. V oboru IT má více jak 15 le bohatých zkušeností. Během své kariéry se věnoval "front-end vývoji", získal rovněž zkušenosti v oblasti designu. V posledních pěti letech vykonával pozici "Seniorního UX Designéra a Product Ownera". Nejvíce zkušeností získal díky účasti na projektech v oblasti IT pro renomované společnosti, včetně Procter and Gamble, Peek and Cloppenburg a Strabag.
Vedoucí Administrativy - Vystudovala Metropolitní univerzitu v Praze v oboru Evropská studia a veřejná správa. Více jak 12 let se věnuje oblasti dotačního managementu a řízení projektů z veřejného i soukromého sektoru. Činnost je zaměřena na programy pro využití strukturálních fondů Evropské unie. Nyní se specializuje na tvorbu strategických dokumentů a řízení projektů.
Startup je organizačně dostatečně připraven. Je sestavený projektový tým, rozdělené pravomoci a kompetence a s tím spojené odpovědnosti za plnění dílčích aktivit v jednotlivých fázích projektu. Vrcholovou odpovědnost za bezchybnou realizaci, naplnění cílů, výstupů a indikátorů projektu má vedoucí projektu – v tomto případě jednatel/CEO. Vedoucí projektu řídí, koordinuje, organizuje a kontroluje všechny procesy a aktivity v projektu. Pro zajištění průběžné informovanosti, komunikace a zpětných vazeb v rámci týmu jako celku a mezi jednotlivými členy, projektový manažer organizuje podle potřeby průběžné kontrolní dny nebo operativní porady podle závažnosti a naléhavosti řešených problémů. Členové projektového týmu mají relevantní zkušenosti s přípravou, řízením a koordinací obdobných projektů nebo jejich částí.
V rámci vývoje softwaru probíhá nepřetržitý vývoj MVP pro tři samostatné aplikace – aplikace pro čtení dat, mobilní/web aplikace pro koncové zákazníky a backoffice aplikace pro veškerou správu koncových zákazníků, montážních firem a obchodních partnerů.
V rámci vývoje hardwaru má projekt dokončený funkční prototyp řídícího zařízení. V dohledné době by rád provedl pilotní instalaci tohoto zařízení u koncového zákazníka. Za tímto účelem spolupracuje se společností, která provádí instalace fotovoltaických a větrných elektráren. Ta mu poskytne vhodné zákazníky pro pilotní instalace za účelem rozsáhlejšího systémového testování.
Ohledně vývoje zařízení určeného pro regulaci, je zatím zpracovaný technický koncept a připravena nabídka na vytvoření funkčních prototypů.
Projekt by rád vstoupil na trh s uceleným konceptem řešení, který zahrnuje řídící systém i jeho regulační prvky. Za tímto účelem hledá vhodného investičního partnera, který by pomohl s finanční stránkou projektu.
Požadované finanční prostředky by projekt využil zejména pro tyto účely:
Poskytnuté finanční prostředky budou výhradně sloužit pro dokončení všech funkčních prototypů, pilotní testování a následnou přípravu na sériovou výrobu. V rámci těchto finančních prostředků je počítáno i s první etapou sériové výroby zmíněných zařízení.
Celková odhadovaná investice před začátkem sériové výroby je cca 9 mil. Kč. 2 mil. Kč jsou již v projektu proinvestovány.
Pro sériovou výrobu (první série o 300 ks zařízení) je počítáno cca 3 mil. Kč.