Kdo platí silniční daň?

Silniční daň se vztahuje na motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná v České republice, pokud jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti.

Pokud se jedná o vozidlo s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, které je určené výlučně k přepravě nákladů a registrované v České republice, pak se na něj silniční daň vztahuje vždy, tedy i v případě, že nejsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti.

Naopak výhodou mají úsporné vozy. Zákon osvobozuje od silniční daně hlavně vozidla s hybridním pohonem kombinující spalovací motor a elektromotor, vozidla na LPG a některá další.

Silniční daň musí platit fyzická i právnická osoba, která provozuje vozidlo registrované v České republice a je zapsán v technickém průkazu. Poplatníkem je rovněž zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu, pokud daňová povinnost nevznikla již jeho provozovateli.

 • Husák
  Jiří
  top manažer, konzultant, investor
  Kde je vůle, tam je cesta!

  Jako ředitel vybudoval v letech 2001 – 2016 firmu Somfy a vytvořil z ní dominantního lídra trhu v ČR a SR. Když firmu přebíral, byla v problémech a odcházeli z ní lidé. Za dobu jeho působení firma vyrostla více, než 10x na 420 Mil. Kč v r. 2016 a lidé v ní pracovali rádi. V roce 2014 byl finalistou soutěže Manažer roku, v r. 2015 účastníkem projektu Mapy úspěchu sdružení CZECH TOP 100.

  V letech 2011 – 2016 byl opakovaně zvolen předsedou představenstva Sdružení výrobců stínicí techniky (SVST), zastupoval zájmy celého oboru.

  Člen Busyman klubu.