Archiv článků / 2012

 • 20.12.2012

  Světovým podnikatelem roku 2012 je James Mwangi z Keni

  Dr. James Mwangi, generální ředitel keňské Equity Bank, byl vyhlášen Světovým podnikatelem roku 2012. Uspěl mezi 59 finalisty – vítězi národních kol soutěže Podnikatel roku z 51 zemí celého světa. Za Českou republiku ve světovém finále soutěžil Jannis Samaras, generální ředitel společnosti Kofola a držitel ocenění Ernst & Young Podnikatel roku 2011 České republiky, který se slavnostního vyhlášení s manželkou i spolupracovníky osobně zúčastnil.
   
 • 01.10.2012

  Jiří Grung: Firmu řídím jako buddhista!

  Před necelými dvěma lety převzal Jiří Grund po otci úspěšnou rodinnou továrnu na výrobu koupelnových předložek a doplňků v Mladých Bukách na úpatí Krkonoš. Tvrdí, že právě odtud je na nejvyšší české hory ten nejhezčí výhled. Od roku 2005 inklinuje k buddhismu.
   
  Konkurenti mu skepticky předpovídali, že až se do byznysu položí naplno, vystřízliví. To se ale nestalo - z východní filozofie si Jiří Grund bere hodně nejen pro svůj život, ale i pro řízení firmy.
   
 • 06.08.2012

  Richard Branson míří čím dál výše!

  Extravagantní podnikatel Richard Branson chce do vesmíru vynášet už nejen turisty, ale také satelity. Jedna cesta do vesmíru s Bransonovou lodí SpaceShipTwo vyjde zájemce na přibližně 200 tisíc amerických dolarů. Konečně je jasné, kdy firma Virgin Galactic vyšle první turisty do vesmíru. Termíny tohoto průkopnického počinu byly dosud jen přibližné a mlhavé.

  Nedávno však strůjce projektu sir Richard Branson definitivně ohlásil, že vesmírná loď SpaceShipTwo bude odpálena v prosinci 2013. Pak už budou následovat pravidelné standardní lety.

 • 26.06.2012

  Vláda schválila návrh zákona o zvýšení transparentnosti akciových společností

  Vláda na svém zasedání schválila návrh zákona o zvýšení transparentnosti akciových společností, jehož předkladatelem bylo ministerstvo spravedlnosti. Zákon reguluje anonymizované vlastnictví akcií tak, aby orgány státní správy a orgány činné v trestním řízení mohly identifikovat akcionáře společnosti. Nová právní úprava přispěje k zprůhlednění obchodních vztahů a k omezení prostoru pro možnou korupci.

 • 26.06.2012

  Česko na špici v inovacích? Měli bychom si vzít příklad z Polska, říká investor Všianský

  České republice chybí burzovní trh pro malé firmy, jaký mají v Polsku. Navíc zde nefunguje spolupráce mezi akademickou a soukromou sférou, kde se skrývají velké příležitosti. V rozhovoru pro IHNED.cz to říká investor Jan Všianský.

  V České republice se nachází mnoho talentovaných a zapálených lidí, kteří by mohli Česko posunout mezi světové inovační státy. Jenže tu chybí dostatečná podpora ze strany státu. Navíc zde nefunguje spolupráce mezi soukromým a akademickým sektorem. To si myslí byznys anděl Jan Všianský, který serveru IHNED.cz poskytl rozhovor na Startup Summitu v Praze.

 • 26.06.2012

  Čeští programátoři získali v Cambridge miliony na rozjezd firmy

  Cambridge je ohromně inspirativní místo, je tam velká koncentrace špičkových firem a skvělých mozků, říká programátor Jakub Nešetřil. V evropském Silicon Valley se prosadil a jeho mladá firma tam získala bohatého investora.

  Třiatřicetiletý programátor Jakub Nešetřil má jasno. Jeho rok stará softwarová firma Apiary.io, která čítá čtyři zaměstnance a pár platících klientů, bude během dvou tří let slušně vydělávajícím podnikem s pobočkou v americkém Silicon Valley.

 • 09.06.2012

  Čechy mají dalšího miliardáře! Zakladatel Mall.cz, Ondřej Fryč

  Ještě na začátku dubna Ondřej Fryc popisoval, jak chce se svými nákupními portály, kterým dominuje český Mall.cz, dál expandovat – hlavně na východ Evropy. O dva týdny později ale na českém internetu dominovala zpráva, že většinu jeho společnosti skupuje jihoafrický gigant Napsters.

  Většina odborníků o možném prodeji shodně mluvila už dříve. Podpis ale přišel až v pátek odpoledne a ze zakladatele Mall.cz a rázem stal miliardář.

 • 12.04.2012

  "Babiš chystá nový provoz v Preolu. Kromě bionafty chce vyrábět i jedlé oleje"

  Miliardář Andrej Babiš v lovosickém areálu Lovochemie, která patří rovněž do jeho podnikového impéria, vybuduje již příští rok nový provoz na výrobu jedlých olejů. Ten bude jako součást společnosti Preol produktově navazovat na stávající výrobu firmy, která zpracovává řepková semena především pro bionaftu.

  "Pokud zvládneme celý přípravný proces včetně schvalovacích procedur, tak bychom to spustili již v roce 2013," říká o svém investičním záměru majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš, pod jehož křídla Preol patří.

 • 07.02.2012

  Rozhovor: Pavel Kyslík, šéf České spořitelny - "Nechte banky zkrachovat"

  Dělil československou korunu. Pomáhal zavádět nové měny v Gruzii a Iráku. Nedávno se po něm ptali z MMF, pro případ, že by bylo třeba dělit eurozónu. Pavel Kysilka více než rok vede banku s největším počtem klientův tuzemsku, Českou spořitelnu. Předtím velel i České národní bance.

  Díky těmto zkušenostem má značněodlišný pohled na finanční sektor než špičky Evropské unie, které ho jako údajného hlavního viníka minulé i současné krize chtějí svázat dalšími regulacemi. Problémy jsou podle něho mnohem hlubší - týkají se směřování celé ekonomiky.